photo

AegRuum

Neljapäeva õhtuti kell 20.00
kordus laupäeva õhtul

Järgmises saates

foto
AegRuum Kaksikute salajane elu (Secret Life of Twins, Inglise 2015)
24.08.2017 20:00

Kaksikud on põnevad - neil on sama DNA, nad on rabavalt sarnased ja hämmastavalt erinevad. Filmis jälgitakse erinevaid kaksikutepaare - koolitüdrukuid, kellele meeldivad samad õppeained ja kes saavad ühesuguseid eksamihindeid; tüdrukuid, kes 26 aastat kasvasid eri riikides ja kohtudes avastasid, mis neid ühendab; kaksikõdesid, kellest üks täiskasvanuna otsustas edasi elada mehena; kaksikvendi, kes terve elu jooksul veetsid lahus vaid paar nädalat. Kaksikute vahelise erakordse sideme vaatlemine aitab paremini mõista, mida üldse tähendab olla inimene.

Eetris olnud saated

foto
AegRuum Taifuun Haiyan (Typhoon Haiyan. Eye of The Storm, Inglise 2013) (1)
13.07.2017 20:00

Filipiinidel möllanud taifuun Haiyan jättis endast maha hävingu ja kaose. Kahe majakorruse kõrgustes lainetes ja marutuules hukkus tuhandeid inimesi. Teistel kannatanutel tuli vaeva näha, et leida keset hävingut süüa, juua ja ulualust, kuni alustati üht kõigi aegade suurimat päästeoperatsiooni. Ellujäänute tunnistustest, pühendunud filmimeeskondade kroonikakaadritest ja teadlaste eksperthinnangutest saab kokku pildi selle looduskatastroofi ulatusest ning mõjust.

foto
AegRuum Meheaju - naiseaju (Is Your Brain Male or Female, Inglise 2014)
6.07.2017 20:00

Doktor Michael Mosley ja professor Alice Roberts otsustavad selgust saada, kas vanadel stereotüüpidel mehe ning naise aju erinevustest on teaduslikku alust, mis võiks selgitada nende käitumis- ja mõttemallide lahknevusi. Uuemad teaduslikud avastused ja laborikatsed loomadega peaksid pakkuma põnevaid vastuseid, kas tegu on kaasa sündinud või pelgalt ümbritsevast maailmast tingitud erisustega.

foto
AegRuum Noor, terve ja surmasuus (Young, Fit & Dying: The Truth About Running, Inglise 2014)
15.06.2017 20:00

Viimase aja ärevaks tegevate teadete taustal noorte ja tervete inimeste surmast maratonidel otsustab filmi üks autoreid Michael Dorgan omal nahal järele proovida, millised on kehaliste ning vaimsete võimete piirid. Võttes vastu uskumatu väljakutse joosta kaheksa päevaga kaheksa maratoni Londonist Brüsselisse, selgitab ta spetsialistide abiga, milline on ülima pingutuse toime meie kehale ja mida tuleks kindlasti vältida.

foto
AegRuum Inimese ajastu (L'ère de l'homme, Prantsuse 2015)
8.06.2017 20:00

Maakera on jõudnud uude geoloogilisse ajastusse - antropotseeni ehk inimese ajastusse. Sajandite jooksul on inimesest saanud võimsaim loodusjõud, mis on meie planeedile toonud suuri vapustusi. Film on pühendatud pöördelisele muutusele - kliima soojenemisele. Iidsete rahvaste kogemuste varal ja moodsa teaduse toetusel otsitakse vastust meie tsivilisatsiooni põhiküsimusele: kas me oskame kohaneda uues maailmas, mille oleme ise loonud?

foto
AegRuum Uus bioloogia, 3/3: Loodus poleks seda teinud (Bio 2.0, Prantsuse 2016) (1)
27.04.2017 20:00

Sünteetiline bioloogia teeb tänapäeval seda, mida loodus poleks iialgi teinud. Uute rakkude tootmine on muutunud võidujooksuks ülikoolide ja avantüristide vahel. FBI bioloogilise relva jälgimise üksused on valvel mitte üksnes turvalisuse seisukohast. Kas elu annab tõesti luua laiemas ulatuses, häirimata sealjuures maailma ökoloogiat?

foto
AegRuum Uus bioloogia, 2/3: Elu kujundamine (Bio 2.0, Prantsuse 2016)
20.04.2017 20:00

Elu insenerid programmeerivad baktereid samuti nagu arvuti tarkvara. Püütakse luua uusi rakke, mida maailmas ei eksisteeri. Meditsiinis loodetakse uutest avastustest täiesti uut lehekülge, ent kui ohutud need katsetused siiski on? Kellele hakkab see uus elu kuuluma?

foto
AegRuum Uus bioloogia, 1/3: Evolutsiooni käivitamine (Bio 2.0, Prantsuse 2016)
13.04.2017 20:00

Seni on meie planeedil vastutanud kõige eest looduslik valik, kuid nüüd ei sõltu me enam bioloogiast. Me oleme evolutsiooni mõjutanud, et valitseda loodust ja elu paremaks teha. Nüüd suudame lugeda DNA-koode, ehitada uusi bioloogilisi süsteeme ja käivitada ise evolutsiooni. Ent kas elu võib lammutada ja kokku panna nagu legoklotse? Elu on siiski ettearvamatum ja keerukam ning Frankensteini õudusunenägu pole kuhugi kadunud.

foto
AegRuum Nähtamatu vaenlane (Unseen Enemy, USA 2017)
6.04.2017 20:00

21. sajand on toonud inimkonnale kaasa palju uut: rahvastiku kasvu, massilise linnastumise, kliimamuutuse, tihedamad kontaktid ja sagedasemad reisid. Kuid ühes sellega ka dramaatiliselt kasvanud riski nakatuda ja kanda edasi tõbesid, mis levivad kiiresti, muteeruvad ning sigineb uusi. Film uurib kolme praeguse epideemia – ebola, gripi ja zika näitel, kuidas senistest kohalikest haiguspuhangutest on saanud kiiresti laastavad epideemiad ning igas maailmajaos kohtab inimesi, kes on epideemiate õudustega kokku puutunud ja teinud selle tagajärjel läbi sügavaid muutusi.

foto
AegRuum Andmeajastu inimlik pale (The Human Face of Big Data, USA 2014)
23.03.2017 20:00

Digiseadmete kiire levikuga tekkis uus, vääramatu ja nähtamatu jõud, mis muutis inimeste elu pöördeliselt. Nüüd toodab inimkond iga kahe päevaga sama palju andmeid kui tsivilisatsiooni koidikust 2003. aastani kokku. Andmete massiline kogumine ja analüüs reaalajas võimaldab lahendada palju probleeme, kuid seda saab ka kurjasti kasutada. See on teadmiste revolutsioon, ent igas revolutsioonis tuleb mõndagi ohverdada.

foto
AegRuum Usalda mind, ma olen arst 4, 4/4 (Trust Me I'm a Doctor, Inglise 2016) (1)
16.03.2017 20:00

Sarja viimases osas tuleb meditsiiniajakirjanik Michael Mosley arstide tiim nõu ja jõuga appi, et aidata meil kõigil uueks aastaks antud lubadusi täita. Taas jagatakse hulgaliselt häid soovitusi, kuidas elada tervislikumat elu, juua vähem alkoholi, võtta kaalus alla, jääda motiveerituks ja palju muud.

foto
AegRuum Usalda mind, ma olen arst 4, 3/4 (Trust Me I'm a Doctor, Inglise 2016)
9.03.2017 20:00

Arstide tarmukas tiim meditsiiniajakirjanik Michael Mosley juhtimisel on taas kohal, et aidata inimestel reklaamide ja pooltõdede segaduses orienteeruda. Seekord uuritakse, kas oliiviõli on tõesti tervislik, habe ebahügieeniline, liha hea või halb ja palju muud, ning dr Saleyha Ahsan õpetab ära tundma sepsise märke.

foto
AegRuum Usalda mind, ma olen arst 4, 2/4 (Trust Me I'm a Doctor, Inglise 2016) (1)
2.03.2017 20:00

Meditsiiniajakirjanik Michael Mosley arstide tiim jätkab tervisealastes pooltõdedes ja valeväidetes tõe otsimist. Teises osas on vaatluse all dieeditooted, alkohol, kodukeemia, allergia ja palju muud. Chris van Tulleken uurib, kas lihtne söögiaegade muutmine võib aidata kaalus alla võtta.

foto
AegRuum Usalda mind, ma olen arst 4, 1/4 (Trust Me I'm a Doctor, Inglise 2016)
23.02.2017 20:00

Tarmukate arstide tiim meditsiiniajakirjanik Michael Mosley juhtimisel on tagasi, et juhatada pooltõdede ja lausvalede segadikus teed tervislikuma elu poole. Esimeses osas on vaatluse all rasvapõletuse nipid, tõde spordijookide taga, üks erakordne silmanägemise taastumine ja palju muud.

foto
AegRuum Kuidas jääda nooreks, 2/2 (How to Stay Young, Inglise 2016)
16.02.2017 20:00

Filmi esimeses osas sai selgeks, kuidas jääda nooreks kehalt. Ent mida soovitavad teaduslikud avastused ja kogemused laiast maailmast, et säilitada ka vanaduspõlves vaimuerksus ning mälu ja vältida Alzheimerit ning dementust? Kas lahenduseks võiks olla noorte vere süstimine või midagi muud?

foto
AegRuum Kuidas jääda nooreks, 1/2 (How to Stay Young, Inglise 2016)
9.02.2017 20:00

Arstid Chris van Tulleken ja Angela Rippon rändavad mööda maailma, jahtides uusimaid teaduslikke avastusi, mis võivad aidata kõigil pikemaks ajaks nii kehalt kui ka vaimult nooreks ning terveks jääda. Esimene osa on pühendatud kehale ja viib igavese nooruse otsinguil Saksamaale, Ameerikasse ja Ecuadori.