photo

Heureka

Uus populaarteaduslik telesaade kogu perele.

Teisipäeviti kell 19.30
kordus kolmapäeva päeval ja laupäeval kell 11.00

Uus populaarteaduslik telesaade kogu perele.
Me saame teada asju, millest iga päev ei räägita. Kas neid hoitakse meie eest saladuses? Või ongi mõned asjad niivõrd keerulised? Seda me otsimegi.
Saladuslikud kohad, kuhu lihtsalt ei pääse. Küsimused, mille vastused vaid saates ilmavalgust näevad.
Vaata ja saa teada!

Saated

foto
Heureka, 1/16: Kuidas töötab lennujaam? (Eesti 2016)
2.05.2017 21:35

Tallinna Lennujaam sai 80-aastaseks. Lennujaama töö muutub aina keerulisemaks, see on nagu omaette ökosüsteem, kus kõik peab toimima väga täpselt ja kindlate reeglite järgi. Mõtle vaid, siin lintidel liigub päevas umbes 50 tonni pagasit! Kas oled kunagi mõelnud, kuhu su pagas edasi rändab, kui sa selle lennujaamas ära annad? Miks veavad lennukid vahel liivakotte? Miks lükatakse lennukid lennurajale spetsiaalse masinaga?

foto
Heureka, 16/16: Kuidas töötab kirurg?
24.01.2017 19:30

Operatsioonisaal on haigla süda ja võiks öelda isegi püha paik. Kõigil sealsetel töötajatel on kindel ülesanne ja tähtis osa, et lõikus mööduks edukalt. Kes kirurgi operatsioonil aitavad ja kuidas operatsioonisaali ette valmistatakse? Mida kirurg operatsiooni ajal mõtleb? Läheme kirurgidega kaasa ja vaatame, kuidas näeb välja nende igapäevatöö. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 15/16: Kuidas mõtlevad mehed ja naised?
17.01.2017 19:30

Kas on tõsi, et naised on Veenuselt ja mehed Marsilt? Miks nii arvatakse? Kas tõesti on naiste ja meeste mõtlemise vahel nii suured erinevused? Teeme katseid ja räägime, mille poolest mõtlemine on oleneb meie soost. Kas see tuleb evolutsioonilisest arengust või ühiskonnast ja kasvatusest? Miks oskavad naised oma tundeid paremini väljendada kui mehed? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 14/16: Kuidas jõuab elekter koju?
10.01.2017 19:30

Me paneme elektrit tähele pigem siis, kui elekter ära läheb. Kuidas see üldse meie kodudesse jõuab? Kuidas elekter teab, mis suunas juhtmes liikuda? Vaatame lähemalt Eesti elektrivõrku ja näitame, kuidas see on üles ehitatud. Lisaks saame teada, kuidas võrkusid planeeritakse ja miks vahel elekter ära kaob. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 13/16: Kuidas kasvatatakse kala?
3.01.2017 19:30

Ilmselt kujutad ette, milline näeb poeletil välja kala või kalafilee. Aga kust see kala sinna tuleb? Avame kalakasvanduse köögipoole ja saad teada, milleks ning mis liiki kalu Eestis kasvatatakse, mida nad söövad ja kui kiiresti kasvavad. Uurime, miks on kala söömine inimesele kasulik ja saad nippe, kuidas ära tunda, kas kala on värske. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 12/16: Kuidas valmib telesaade?
27.12.2016 19:30

Kas sa oled televiisorit vaadates mõelnud, mis toimub kaadri taga? Kes seal on ja mida nad teevad? Mõnda telesaadet valmistatakse ette stuudios, teist filmitakse aga seal, kus asjad toimuvad. Täna avame “Ringvaate” telgitagused ja näitame, kuidas valmib telesaade. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 11/16: Kuidas töötab mobiiliside?
20.12.2016 19:30

Tänaseks tundub mobiili kasutamine iseenesest mõistetavana. Kuid kas sa kujutad ette, et esimene mobiilivõrk Eestis avati alles 1991. aastal? Mobiiltehnika on läbi teinud nii suure arengu, et selle piire on keeruline ette näha. Kuidas see aga kõik üldse toimib? Kuidas me saame mobiiliga õhu kaudu rääkida ja mobiilset internetti kasutada? Teeme mobiililevi silmaga nähtavaks. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 10/16: Kuidas töötab tuulegeneraator?
13.12.2016 19:30

Tuulegeneraator on rohelise energia lipulaev. Kuidas selline generaator elektrit toodab? "Heureka" piilub ühe tuuliku sisse ja läheme koos generaatori tippu, et saada aimu, mis asi on tuulegeneraator. Kuidas on aga elada tuulepargi kõrval ja mida see naabritele tähendab? Arutame tuulikute plusside ja miinuste üle. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 9/16: Kuidas valmib leib?
6.12.2016 19:30

Leib on meie toidulaual väga tähtis toiduaine, kuid kui tihti sa mõtled sellele, kuidas see poodi jõuab? Seda pätsi leiba või saia, mille sa poes korvi paned, hakatakse leivatehases valmistama juba eelmisel päeval. Kuid see ei tähenda, et sa saaksid vana leiva, vaid selle valmimisprotsess on nii pikk. Vaatame, kuidas erinevad leivad ja saiad valmivad ning lisaks saad ka nippe ise leiva küpsetamisega katsetamiseks. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 8/16: Kuidas sorteerida prügi?
29.11.2016 19:30

Me oleme sorteerinud prügi juba aastaid, kuid kas teeme seda ikka õigesti? Miks on see üldse vajalik ja mis prügiga pärast sinu prügikasti edasi saab? Me läheme jäätmete sorteerimiskeskusesse ning vaatame, kuidas pakendeid, paberit ja pappi erinevate materjalide järgi sorteeritakse ning mida tehakse segaolmeprügiga. „Heureka“ näitab, kui suurt osa praegu lihtsalt põletamisele minevast prügist võiksime tegelikult veel taaskasutada. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 7/16: Kuidas toidunõud meid mõjutavad? (1)
22.11.2016 19:30

Kas sa kujutad ette, et toidunõud on inimeste eluiga pikendanud? Kuidas on see võimalik? Taldrikute, kahvlite ja nugade kasutamisel on meie tervisele otsesed ja ka kaudsed mõjud. Näitame, kuidas mõjutab taldriku suurus ja värv sinu isu. Lisaks läheme restorani ja saad palju nippe, kuidas seal etiketireeglite järgi süüa. Millal võeti kasutusele kahvlid ja noad? Miks jõudsid meie toidulauale madalad taldrikud? Kuidas kasutada restoranis salvrätikut? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 6/16: Kuidas päästa lemmiklooma? (3)
15.11.2016 19:30

Oma lemmikloomale sa kiirabi kutsuda ei saa - kuidas siis talle õnnetuse korral esmaabi anda ja millal arsti juurde tormata? Mida teha siis, kui ta on midagi mürgist söönud? Spetsialistid annavad nõu, mida näiteks trauma korral lemmikloomaga teha ei tohiks. Mida võiks jalutuskäigule lemmikuga kaasa võtta? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 5/16: Millist vett me joome?
8.11.2016 19:30

Kas oled mõelnud, kust meie vesi üldse tuleb ja kuidas kraanivett puhastatakse? Selgub, et tallinlaste vesi saab puhtaks osooniga. Samas saab 15 protsenti Eesti elanikest oma vee erakaevudest. Kas nende vesi on sama puhas? Lisaks räägime, milline vesi on Eesti erinevates piirkondades. Mitu protsenti magedat vett on kogu planeedil? Kui kaua kestab veepuhastusprotsess Ülemiste veepuhastusjaamas? Kui pikk on Tallinna veetorustik? Miks vett karboniseeritakse? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 4/16: Mis saastab õhku?
1.11.2016 19:30

Eesti on väga puhta õhuga, kuid ometi jõuab meie kopsudesse iga hingetõmbega tuhandeid saasteaineosakesi. Kõige ohtlikumad nendest vähendavad meie eluiga umbes viis kuud! Ja mõtle, Tallinnas elades võib su eluiga jääda lausa 7,7 kuud lühemaks! Aga kui palju lüheneks sinu eluiga näiteks Hiinas elades? Vaatame lähemalt, mis mõjutab välisõhu kvaliteeti ja mida sa teha saad, et seda parandada. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 3/16: Kuidas tekib piim? (1)
25.10.2016 19:30

See valge vedelik on ju iseeneset mõistetav, kuid kas me ikkagi teame mis on piima sees? Ja miks lehmad üldse piima annavad? Teeme selgeks, kuidas tekib lehmapiim ja kui palju maksab üks liiter piima tegelikult. Kas sa tead kui suur on Eesti päevane piimarekord ja mitu protsenti vett on piimas? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 2/16: Miks inimesed armuvad? (1)
18.10.2016 19:30

Miks on üks inimene meile ligitõmbavam kui teine? Heureka tõestab, et me ei armu mitte südamega, vaid ajuga. Teeme mitmeid katseid ja saad ise testida, kui hästi sa tunned müstilist armastuse keelt. Lisaks küsime, kuidas muutub armumine armastuseks ja kas homoseksuaalsed inimesed armuvad kuidagi teisiti kui heteroseksuaalsed inimesed. Mis sa arvad, kuidas järjestab see neiu need meeste fotod? Keda ta peab kõige atraktiivsemaks ja keda mitte? Lisaks veel palju huvitavaid küsimusi. Tootja Downtown Pictures OÜ.

Vaata ka siia!

(Foto: Siim Lõvi /ERR)
;

Galerii: ETV2 sarja "Heureka" meeskond korraldas õpilastele kinos Artis eellinastuse

6.10.2016 16:20

Täna oli Kino Artis sagimist täis, sest ETV2 uue saatesarja "Heureka" tegijad olid kutsunud Tallinna neljanda kuni kuuenda klassi õpilased populaarteadusliku sarja eellinastusele.

Loe edasi

Saate meeskond

Saatejuht: Sander Loite

Režissöör, toimetaja: Liisi Mölder

Produtsent, sarja looja: Ove Musting