photo

Indiaanifilmid

Laupäeva õhtuti

Indiaanifilmidest

Kuna Nõukogude Liidus oli vestern tembeldatud amoraalseks filmižanriks, mis haiseb nagu kapitalistlik rämps, tekkis vajadus “oma sotsialistliku vesterni” loomise järele, kus hea (valged kolonisaatorid) ja halb (verejanulised indiaanlased) lihtsalt vahetaksid oma kohad.
Kuna nõudlus läänemaailma vesternide järele oli hoolimata kõigest suur, hakkas 1960. aastate keskel Ida-Saksa filmistuudio DEFA suure hooga tootma “kontrapropagandistlikke” vesterne, mis said idabloki riikides samavõrra populaarseks, nagu kapitalistlikus maailmas olid seda John Fordi või Sergio Leone filmid.
1970. aastate alguseks oli tänu üllaid ja vapraid indiaanlasi kujutavatele filmidele Serbias (toonases Jugoslaavias) sündinud sportlasest ja kaskadöörist Gojko Miticist saanud idabloki maade kuulsaim superstaar, kes pakkus siinsetes kinodes kõva konkurentsi Hollywoodi tähtedele või prantsuse hurmuritele Alain Delonile ja Jean-Paul Belmondole.
Kahtlemata kasvas DEFA filmistuudio indiaanifilmide najal üles ka Nõukogude Eestis terve põlvkond, kellele Mitic tähendas kaugelt midagi enamat, kui lihtsalt järjekordset filminäitlejat kusagilt Balkanimaadest. Mitic oli siinsele kinopublikule, eriti teismelistele poistele iidol, kelle eeskujul hakati valmistama linnusulgedest peaehteid, ehitama metsaonne ja popsutama sõpradega rahupiipu.

Filmid

foto
Indiaanifilm Suure karu pojad (Die Söhne der großen Bärin, Saksa 1966)
Homme 20:00

DEFA-stuudio nö iisternide sarja esimeses ametlikus filmis kehastas seni peamiselt kaskadöörina episoodilisi rolle täitnud Gojko Mitic esimest korda peaosa, see tõi talle superstaari staatuse idabloki maades. Mitic mängib “Suure karu poegades” noort väepealikku Tokei-ithot, kes püüab ennastsalgavalt kaitsta Dakota hõimu territooriumi valgete kurikaelte eest, kes meeleheitlikult otsivad taga indiaanlaste esivanemate peidetud kulda.

foto
Indiaanifilm Ulzana (Saksa/Vene 1974) (1)
17.06.2017 20:00

Mimbreeno indiaanlaste hõimupealik Ulzana (Gojko Mitic) on oma rahvaga asunud Arizonase aladele ja võtnud kasutusele niisutussüsteemi, mille tulemusel on muudetud kõrbeterritoorium viljakandvaks maaks. See on indiaanlased teinud sõltumatuks Tusconi ärimeestest, kellele hõimu hea elujärg tekitab paksu pahameelt. Korrupeerunud armeeohvitseri Burtoni (Rolf Hoppe) mahitusel otsustatakse põliselanikud viljatusse reservaati kirjutada.

foto
Apatšid (Apachen, Saksa/Rumeenia/Vene 1973) (2)
10.06.2017 19:30

Demokraatliku Saksamaa filminäitleja ja režissööri Gottfried Kolditzi tuntud iisternis “Apatšid” kehastab Gojko Mitic apatšisuguharu üllast võitlejat Ulzanat, kes koos käputäie suguharu liikmetega pääseb napilt valgete meeste korraldatud tapatalgudest ning asub seejärel vaenlasele julmalt kätte maksma.