photo

Plekktrumm

Esmaspäeviti kell 21.35
kordus teisipäeva ennelõunal ja reede hilisõhtul

Vaata uuesti eelmist saadet!

foto
Plekktrumm: Riho Grünthal
16.10.2017 21:35

Eesti ja Soome omariikluse sünnist saab peagi 100 aastat. Mõlema riigi identiteedi juures on tähtis koht soomeugri keelepärandil, mis ulatub tagasi tuhandeid aastaid. Mida me teame oma iidsetest juurtest ja kui elujõulised on soomeugri keeled ajal, mil segunemist inglise keelega märgatakse nii Eestis kui Soomes? Peatselt toimuvate hõimpäevade eel on "Plekktrummi" külaliseks Helsingi Ülikoolis töötav fennougrist Riho Grünthal. Saatejuht Joonas Hellerma.

Leia meid Facebookist

Saatesarjast

Kultuurinähtuste olemuse selgitamiseks on püütud leida lugematul hulgal seaduspärasid ja teoreeme. Ometi on ruum vastusteks pidevalt lahti.

Üks võimalus kultuurist arusaamiseks on pöördumine elava inimkogemuse poole. See on dialoogide kasvatamine. Vajadus leida uut keelt, paremaid sõnu ja ehedamat tunnetust. Nii tekivad kõrvaltvaatajele uued pildid ja mõistmisaine, osalejate jaoks aga ootamatud tähendused ja jõud tegutsemiseks.

Vestlussaade “Plekktrumm” ETV2-s on kohtumiste ristumisala, mille keskmes on kultuuris tegutsevate inimeste mõttemaailm ja nende suhe ühiskonnaga.

plekktrumm@err.ee

Vaata saateid Vaata veel saateid

foto
Plekktrumm: Aare Ristikivi

Ajal, mil Kataloonias arutletakse õiguse ja lojaalsuse piiride üle, läheb üks osa koolinoortest Eestis peagi esimest korda valima. Kuidas kujundada tõepäraseid arusaamu ühiskonnas toimuvast? "Plekktrummi" stuudios on Hugo Treffneri Gümnaasiumi ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Aare Ristikivi. Saatejuht Joonas Hellerma.

foto
Plekktrumm: Maria Kapajeva

Tallinna Fotokuu raames saab Narvas vaadata Maria Kapajeva näitust "Unistus on helge, veel ebaselge", mis uurib Kreenholmi tekstiilivabriku sotsiaalset pärandit. Kuidas mõjutavad ajaloonarratiivid inimsaatuseid ning millised on kunsti võimalused meid lahutavate vahemaade ületamiseks? Saatekülaline on igapäevaselt Londonis töötav kunstnik Maria Kapajeva. Saatejuht Joonas Hellerma.

foto
Plekktrumm: Andero Uusberg

Vaatamata sellele, et inimese kõige eripärasemaks jooneks peetakse mõistust, mõjuvad nii meie ühiskondliku meelsuse kui isikliku enesetunde kujunemisel hoopis rohkem tunded. Kuidas läheneda inimese tundemaailmale? "Plekktrummi" külaliseks on Stanfordi Ülikooli emotsioonideuurija, psühholoogiateadlane Andero Uusberg. Saatejuht Joonas Hellerma.

foto
Plekktrumm: Leelo Tungal

"Plekktrummi" hooaja avasaate külaliseks on äsja 70. sünnipäeva tähistanud kirjanik Leelo Tungal, kelle eluloolise lasteraamatu "Seltsimees laps" põhjal valmib peagi mängufilm. Mida inimene lapsepõlvest pärib ja millised täiskasvanud saavad tänastest lastest? Saatejuht Joonas Hellerma.

foto
Plekktrumm: Kristi Vinter (ETV 2017)

Palju on arutletud selle üle, kui palju peaks haridust kohandama muutuva maailma ja tema vajadustega. Mida tähendab kasvamine ja missugune koht selles võiks olla koolil? "Plekktrummil" on külas kasvatusteadlane Kristi Vinter. Saatejuht Joonas Hellerma.

foto
Plekktrumm: Tõnu Viik (ETV 2017)

Käesoleval kevadel ilmus taaskord Eesti Inimarenguaruanne, milles uuriti eestlastega toimuvaid muutusi seoses alanud rändeajastuga. Kuidas tuleks sellises olukorras mõtestada Eesti kultuuri? "Plekktrummi" stuudios oli aruande üks autoritest, filosoof Tõnu Viik. Saatejuht Joonas Hellerma. Rezissöör Maire Radsin.

foto
Plekktrumm: Aet Annist (ETV 2017)

2017 märtsi lõpus toimus Eesti sotsiaalteadlaste konverents, kus uuriti avatuse tähendust kaasaegses ühiskonnas. Millist elu elavad eestlased, kes lahkuvad Eestist ja mis kujundab inimeste omavahelisi suhteid Eesti külades ja linnades? "Plekktrummi" külaliseks oli sotsiaalantropoloog Aet Annist. Saatejuht Joonas Hellerma.

foto
Plekktrumm: Kalle Kasemaa (ETV 2017)

Elame ajal, mil erinevate kultuuride mõistmine on muutunud möödapääsmatuks vajaduseks. Millise tervikpildi maailmast loob viibimine erinevate religioonide ja kultuuride ristumispunktis? "Plekktrummil" on külas tõlkija ja teoloog, kultuuri elutööpreemia laureaat Kalle Kasemaa. Saatejuht Joonas Hellerma

foto
Plekktrumm: Anna Verschik (ETV 2017)

Vabariigi president käis hiljuti välja idee, et Eestis peaks lastele juba lastaias õpetama selgeks veel ühe keele. Miks peaks inimene mitmekeelses maailmas valima just eesti keele? "Plekktrummil" on külas keeleteadlane Anna Verschik. Saatejuht Joonas Hellerma.

Meeskond

Saatejuht Joonas Hellerma
Toimetaja Hedi Rosma
Režissöör Maire Radsin, režissööri assistent Dmitri Hljupin
Stuudiokujunduse kunstnik Kaili-Angela Konno
Stilist Gerly Tinn
Jumestaja Tiina Leesik
Graafika Birds of Paradise
Juhtoperaator Andres Suurevälja
Valgusmeistrid Tõnu Simm ja Karl Hallik
Promoklipid Maria Kivirand ja Robi Uppin
Produtsent Age Kraus