photo

AegRuum

Neljapäeva õhtuti kell 20.00
kordus laupäeva õhtul

Järgmises saates

Eetris olnud saated

foto
AegRuum Mälu mõistatus (Memory Hackers, USA 2016)
16.08.2018 19:30

Mälu, olgu see terav, ähmane või lausa fenomenaalne, on liim, mis seob inimese vaimuelu üheks tervikuks. Selleta oleksime oleviku vangid, võimetud minevikust õppima, et muuta tulevikku. Ent kuidas see kujuneb, kus seda talletatakse ja kuidas esile manatakse? Kas mälestused on muutumatud või manipuleeritavad? Filmis heidavad teadlased uut valgust mälu salapärasele olemusele ja seda mõjutavatele mehhanismidele.

foto
AegRuum Mina ja mu uus aju (Me & My New Brain, Suurbritannia 2015)
2.08.2018 19:30

Talispordiinstruktor Charlie Elmore kannatab ühe noorte seas enim levinud varjatud puude, traumaatilise ajukahjustuse all. Nüüd asub ta haaravas dokumentaalfilmis koos saatusekaaslastega uurima, kuidas see on nende elu, karjääri ja suhteid mõjutanud, ning otsib vastust küsimustele, kuidas seda elumuutvat traumat paremini mõista, ennetada ja ravida.

foto
Imeline ilm, 1/3: Tuul - nähtamatu jõud (Wild Weather with Richard Hammond, Austria/Inglise 2014)
12.07.2018 19:30

Ilm on üks kõige aukartustäratavamaid jõude maakeral, võimeline tooma surma ja hävingut, kuid pakkuma ka hingematvat ilu, ning vaieldamatult määrab see kõikjal planeedil inimeste elulaadi. Ent ilmastikunähtuste seas leidub veel mõistatusi ja neid asubki Richard Hammond käesolevas miniseriaalis ohte trotsides lahendama, võttes esimeses osas vaatluse alla tuule, mis on paljude äärmuslike ilmaolude alus.

foto
AegRuum Gaspard'i unelmate elu, 3/3: Elada paremini ja kaua (Gaspard´s Dream Life, Prantsuse 2014) (1)
5.07.2018 19:30

Millised muutused ootavad väikest Gaspard'i tema eluajal transpordi, tervishoiu ja toitumise vallas? Hoolitsev ema Agathe kohtub spetsialistidega, kelle eesmärgiks on kindlustada inimestele pikem ja tervem elu.

foto
AegRuum Gaspard'i unelmate elu, 2/3: Elada koos (Gaspard´s Dream Life, Prantsuse 2014)
28.06.2018 19:30

Missuguses maailmas kasvab üles väike Gaspard? 2030. aastal elab maakeral 8 miljardit inimest, me peame õppima üksteisega arvestama. Kuidas hoolitseme keskkonna eest, säästame loodust ja hoiame puhtust? Kas jäätmevaba maailm on võimalik?

foto
AegRuum Gaspard'i unelmate elu, 1/3: Elada ja suureks kasvada (Gaspard´s Dream Life, Prantsuse 2014)
21.06.2018 19:30

Agathe saab 40-aastaselt lapse. Missugune elu ootab väikest Gaspard'i meie kiiresti muutuvas maailmas? Kas robotid võtavad juhtimise üle? Kas asju hakatakse valmistama üksnes mõtte jõul? Kas me enam ei vananegi? Missugune on inimene aastal 2050? Murelik ema kohtub teadlastega, kes meie planeedi eri nurkades loovad ja testivad uuendusi.

foto
AegRuum Hukatuslik kosmoseprügi (Horizon: The Trouble with Space Junk, Inglise 2015)
7.06.2018 19:30

Alates kosmoseajastu algusest on inimkond jõudnud reostada peale planeedi ka kosmose. Maa orbiidil tiirleb miljoneid rusutükke ning nii tohutul kiirusel võivad saada kosmoselaevadele ja tehiskaaslastele saatuslikuks ka haavlisuurused metallitükid või lahti koorunud värvi kübemed. Ohus pole üksnes kosmoselennud, vaid ka moodne maine elu, sest me sõltume üha rohkem satelliitidest. On aeg koristama asuda, ent kuidas?

foto
AegRuum Dinosauruste kraatri saladused (Secrets Of The Dinosaur Crater, Inglise 2017)
26.04.2018 20:00

66 miljonit aastat tagasi tabas Maad Londoni linna suurune asteroid, mis muutis tundmatuseni planeedi elu. Kuidas võis üksainus kokkupõrge hävitada kolm neljandikku kõigist loomaliikidest ja mil moel õnnestus teistel ellu jääda? Nüüd avavad mõned kraatrid ja leiukohad sauruste saladused ning valgustavad kõige tähtsamat päeva planeedi ajaloos, mil dinosaurused surid.

foto
AegRuum Uue koduplaneedi otsinguil 1, 2/2 (Expedition New Earth, Inglise 2017)
19.04.2018 20:00

Lähtudes Stephen Hawkingi mõttearendustest, et inimkonnal on aeg Maalt lahkuda ja rajada endale mõnel teisel planeedil uus kodu, jätkavad juhtivad teadlased ning praktikud võimaluste otsimist, kuidas saaks ulmest reaalsus. Sobiv planeet võib olla juba leitud, Proxima B, kuid see asub Maast 4,24 valgusaasta kaugusel. Kuidas sinna jõuda, millist tehnoloogiat see eeldab ja kuidas seal kohaneda?

foto
AegRuum Uue koduplaneedi otsinguil 1, 1/2 (Expedition New Earth, Inglise 2017)
12.04.2018 20:00

Aeg hakkab otsa saama. Kokkupõrked asteroididega, epideemiad, katastroofilised kliimamuutused – kõik need meie kaunist sinist planeeti ähvardavad ohud muutuvad üha reaalsemaks. Stephen Hawkingi sõnul on inimkonnal veel sajandi jagu aega, et leida endale uus koduplaneet. On aeg seista tegelikkusega silmitsi.

foto
AegRuum Tervisetestid: poolt ja vastu (Are Health Tests Really A Good Idea?, Inglise 2015)
5.04.2018 20:00

Teha või mitte? Kas tasuta sõeluuringud ja kallid eriuuringud on saadud teadmisi ning makstud raha väärt? Spetsialistide seas on väga vastakaid arvamusi. Meilegi tervisefilmidest tuttav BBC ajakirjanik Michael haarab härjal sarvist ja hakkab ise katsejäneseks, et saada omal nahal teada, kas täiesti tervete inimeste tervisekontrollist on kasu või teeb see pigem kahju.

foto
AegRuum Saage tuttavaks - inimesed, 5/5 (Meet the Humans, Inglise 2017)
29.03.2018 20:00

Kaunis maamaja muutub kummitusmajaks, sest doktor Michel Mosley on otsustanud uurida hirmu osatähtsust tänapäeva inimeste elus. Loomulikult pole kümnel pahaaimamatul külalisel hirmust kuhugi pääsu, sest see on endiselt üks inimese põhiemotsioone. Varem hoidis see inimesi kiskjate saagiks langemast, kuid milline funktsioon on sel nüüd?

foto
AegRuum Saage tuttavaks - inimesed, 4/5 (Meet the Humans, Inglise 2017)
22.03.2018 20:00

Sel korral saab kaunis maamaja nädalalõpuks omamoodi sõjaliste õppuste polügooniks. Doktor Michael Mosley asub uurima, mis sunnib inimesi võistlema, millised on võidu saavutamise strateegiad ja kui kaugele ollakse valmis võidu nimel minema.

foto
AegRuum Saage tuttavaks - inimesed, 3/5 (Meet the Humans, Inglise 2017)
15.03.2018 20:00

Erinevalt loomariigist suudavad inimesed koostööd teha ka väljaspool perekonda. Seekord uurib doktor Michael Mosley, kuidas me käitume grupis, mida tähendab hierarhia ning kuidas muutuvad suhted edu ja ebaõnne korral. Nagu alati, pole keegi külalistest ette valmistatud selleks, mis neid nädalavahetusel kaunis maamajas ootab.

foto
AegRuum Saage tuttavaks - inimesed, 2/5 (Meet the Humans, Inglise 2017)
8.03.2018 20:10

Tänapäeva maailmas ja eriti sotsiaalmeedias määrab rohkem kui kunagi varem välimus. Teises osas kutsub doktor Michael Mosley kaunisse maamajja kohtingunädalalõpule kümme üksikut inimest. Ent kui mängus on Mosley, pole asi sugugi paaripanekus, vaid asjal on loomulikult rohkem kui üks konks.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.