photo

AegRuum

Neljapäeva õhtuti kell 20.00
kordus laupäeva õhtul

Järgmises saates

foto
AegRuum Inimkeha saladused 1, 1/3: Kasvamine (Secrets Of The Human Body, Inglise 2017)
25.10.2018 20:00

Inimese keha on kõige keerulisem organism maakeral, teaduslik ime, millest palju on jäänud veel mõistatuseks. Uus efektse graafikaga kolmeosaline sari koorib inimkeha saladused lahti ja paljastab üllatavalt kaunid bioloogilised protsessid, mis hoiavad meid elus. Esimene osa võtab vaatluse alla dramaatilised muutused kasvueas, salapärase päästiku, mis vallandab ülemineku lapseeast täiskasvanuikka, mikrobioomi, mida me eluaeg kultiveerime, ja palju muud.

Eetris olnud saated

foto
AegRuum Hüvasti, Cassini – Tere, Saturn (Goodbye Cassini - Hello Saturn, Inglise 2017)
18.10.2018 20:00

Poolteist miljardit kilomeetrit kodunt eemal, lõpukorral kütusega ja varsti ajalooks saamas – nii lõpeb üks inimkonna edukamaid ning pikaajalisemaid kosmoseprojekte. Uurinud 13 aastat Saturni, selle rõngaid ja kuusid, sööstab kosmosesond Cassini lõõmavasse surma, kuid ta saavutuste, üllatavate avastuste ning edastatud andmete väärtus on igikestev.

foto
AegRuum Marsi reisijuht (Mars - A Traveller´s Guide, Inglise 2017)
11.10.2018 20:00

Marss – punane planeet. Maailm, mis on meie omale paljuski sarnane, kuid siiski täiesti võõras ja ootab uurimist. Paljud teadlased usuvad, et esimene inimene, kes oma jala Marsi pinnale tõstab, on juba sündinud. Võib-olla on see keegi, kes seda filmi vaatab. Võib-olla oled see sina, sest unistus saata inimesed Marsile on peagi täitumas. Selleks siin väike reisijuht, kuidas pärale jõuda, ellu jääda ning mida vaadata ja teha.

foto
AegRuum Kosmose vulkaanid (Space Volcanoes, Inglise 2017)
4.10.2018 20:00

Vulkaanid võivad olla destruktiivsed jõud, kuid ka elu lätted. Seepärast on tähtis uurida ka teiste taevakehade vulkanoloogiat, mis võib avada akna nii meie planeedi minevikku kui ka tulevikku. Islandile koguneb teadlaste rahvusvaheline seltskond, et võrrelda Maa ja kosmose vulkaane ning jagada sõnas ja pildis oma teadmisi Päikesesüsteemi kõige suuremast vulkaanist Olympus Monsist Marsil. Samuti ka võimsatest pursetest Jupiteri väikesel kaaslasel Iol ja Saturni kuu Enceladuse lummavatest geisritest.

foto
AegRuum Kuidas jääda nooreks 2, 3/3 (How To Stay Young, Inglise 2017)
27.09.2018 20:00

Sarja viimases osas jätkab dr Chris van Tulleken vastuse otsimist küsimusele, millised on need tähtsad sammud, mis aitavad elada kauem ja tervislikumat elu, ning seda eriti siis, kui keha vanus on rutanud sünnijärgsest vanusest märkamatult ette. Kui ka teie olete vananemise pärast mures ja soovite kella tagasi keerata, leiate selgi korral palju kasulikke nippe.

foto
AegRuum Kuidas jääda nooreks 2, 2/3 (How To Stay Young, Inglise 2017)
20.09.2018 20:00

Teises osas on uued vabatahtlikud hädas keha vanusega, mis kipub olema sünnijärgsest east palju kõrgem, kuid alati saab ka midagi ette võtta. Doktor Chris van Tulleken ja ajakirjanik Angela Rippon otsivad koos teadlastega vastuseid, millist kasu toovad tugevamad lihased, kuidas ülekaal pärsib noorendavate hormoonide tootmist, mil moel taastada hea mälu ning palju muud.

foto
AegRuum Kuidas jääda nooreks 2, 1/3 (How To Stay Young, Inglise 2017)
13.09.2018 20:00

Nüüd on teadlastel selge, et meil kõigil on kaks vanust - sünnijärgne ja keha tegelik vanus, mis peegeldab seda, kui hästi me sisemiselt vananeme. Ajakirjanik Angela Rippon ja doktor Chris van Tulleken asuvad kolmeosalises filmis koos teadlastega uurima, millised on need tähtsad sammud, millega oma kehakella tagasi keerata ning elada pikemat ja tervemat elu. Esimeses osas on tulipunktis toitumise mõju südamele, krooniline stress, unetus ja palju muud.

foto
AegRuum 21. sajandi kosmoseralli (The 21st Century Race For Space, Inglise 2017)
6.09.2018 20:00

Koitmas on kosmose uurimise, ekspluateerimise ja turismi uus ajastu. Kui seni on mänginud juhtrolli NASA, siis nüüd teevad inimeste kosmosesse toimetamise kõige söakamaid katseid erafirmad, eesotsas isepäiste miljardäridest ärimeeste Jeff Bezose, Richard Bransoni ja Elon Muskiga. Professor Brian Cox asub uurima, kui kaugele on jõutud, mis on selle kõige eesmärk ja millised on kõige suuremad raskused.

foto
Ajumängud 2, 1/12: Näha tähendab uskuda (Brain Games, USA 2012)
5.09.2018 21:00

"Ajumängudes" on koos tõsine teadus ja nali, et selgitada, mis meie ajus toimub. Saame tuttavaks headuse ja kurjuse saladustega ning imetabaste keerdkäikudega, mille kaudu valitsetakse meie keha nii, et me ise arugi ei saa. Pöörame pilgu sissepoole ja õpime tundma seda halli massi, mida nimetatakse ajuks. 1. osas: Teadlaste sõnul on optilised illusioonid parim võimalus näha, kuidas aju toimib. Lõbusa silmamoonduse abil näitame, kuidas aju meile reaalsust üles ehitab. Alati ei maksa oma silmi uskuda!

foto
AegRuum Altruismirevolutsioon (The Altruism Revolution, Prantsuse 2015)
30.08.2018 19:30

Põlvkondade kaupa on usutud, et inimest ajendab hoolimatu omakasu, kuid viimastel aastakümnetel on erinevate valdkondade teadlased avastanud, et see ei pruugi niimoodi olla. Nii mõnedki politoloogid, psühholoogid ja sotsioloogid sunnivad inimese motiive ümber hindama, sest meie kaasasündinud omaduseks näib olevat pigem abi- ning koostöövalmidus. Midagi on valesti läinud, kuid leidub ka neid, kes pakuvad lahendusi.

foto
AegRuum Inimese lummavad maastikud (Life on Us, Prantsuse 2014)
23.08.2018 19:30

Naha savannid, mao happejärved, soolestiku niisked koopad – sama mitmekesised kui meie planeedi loodusvormid, on ka inimese mikromaastikud, kus vohab üllatavalt rikkalik elu. Meie keha pinda ja sisemust asustavad mikroskoopilised olendid, kes seal sünnivad ja surevad, toituvad, võistlevad ning sigivad. Osa on kahjulikud, teised lausa eluliselt vajalikud, kuid kõigil on oma osa evolutsiooni käigus kujunenud peenes bioloogilises tasakaalus.

foto
AegRuum Mälu mõistatus (Memory Hackers, USA 2016)
16.08.2018 19:30

Mälu, olgu see terav, ähmane või lausa fenomenaalne, on liim, mis seob inimese vaimuelu üheks tervikuks. Selleta oleksime oleviku vangid, võimetud minevikust õppima, et muuta tulevikku. Ent kuidas see kujuneb, kus seda talletatakse ja kuidas esile manatakse? Kas mälestused on muutumatud või manipuleeritavad? Filmis heidavad teadlased uut valgust mälu salapärasele olemusele ja seda mõjutavatele mehhanismidele.

foto
AegRuum Mina ja mu uus aju (Me & My New Brain, Suurbritannia 2015)
2.08.2018 19:30

Talispordiinstruktor Charlie Elmore kannatab ühe noorte seas enim levinud varjatud puude, traumaatilise ajukahjustuse all. Nüüd asub ta haaravas dokumentaalfilmis koos saatusekaaslastega uurima, kuidas see on nende elu, karjääri ja suhteid mõjutanud, ning otsib vastust küsimustele, kuidas seda elumuutvat traumat paremini mõista, ennetada ja ravida.

foto
Imeline ilm, 1/3: Tuul - nähtamatu jõud (Wild Weather with Richard Hammond, Austria/Inglise 2014)
12.07.2018 19:30

Ilm on üks kõige aukartustäratavamaid jõude maakeral, võimeline tooma surma ja hävingut, kuid pakkuma ka hingematvat ilu, ning vaieldamatult määrab see kõikjal planeedil inimeste elulaadi. Ent ilmastikunähtuste seas leidub veel mõistatusi ja neid asubki Richard Hammond käesolevas miniseriaalis ohte trotsides lahendama, võttes esimeses osas vaatluse alla tuule, mis on paljude äärmuslike ilmaolude alus.

foto
AegRuum Gaspard'i unelmate elu, 3/3: Elada paremini ja kaua (Gaspard´s Dream Life, Prantsuse 2014) (1)
5.07.2018 19:30

Millised muutused ootavad väikest Gaspard'i tema eluajal transpordi, tervishoiu ja toitumise vallas? Hoolitsev ema Agathe kohtub spetsialistidega, kelle eesmärgiks on kindlustada inimestele pikem ja tervem elu.

foto
AegRuum Gaspard'i unelmate elu, 2/3: Elada koos (Gaspard´s Dream Life, Prantsuse 2014)
28.06.2018 19:30

Missuguses maailmas kasvab üles väike Gaspard? 2030. aastal elab maakeral 8 miljardit inimest, me peame õppima üksteisega arvestama. Kuidas hoolitseme keskkonna eest, säästame loodust ja hoiame puhtust? Kas jäätmevaba maailm on võimalik?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.