photo

AegRuum

Neljapäeva õhtuti kell 20.00
kordus laupäeva õhtul

Järgmises saates

Eetris olnud saated

foto
AegRuum Kosmosepalavik (Beyond Earth, Kanada 2016)
16.11.2017 20:00

Külma sõja aegne kosmosevõidujooks on selja taga, kuid on alanud uus: eraettevõtjate konkurents väga kulukal, kuid loodetavasti tulevikus ära tasuval alal - kosmose uurimisel, turismi korraldamisel ja koloniseerimisel. Soovijaid jätkub. Juhtivad kosmoseantreprenöörid selgitavad, mida on inimkonnal oodata ja miks me oleme inimajaloo uues suures pöördepunktis.

foto
AegRuum Meie aja laps 2016, 2/2 (Child of Our Time 2016, Inglise 2016)
2.11.2017 20:00

Aastal 2000 alustas BBC tähelepanuväärset eksperimenti, mille eesmärk on jälgida pikema aja vältel 25 aastatuhande vahetusel sündinud last. 16 aastat hiljem on nad peaaegu täiskasvanud, valmis kodunt lahkuma ja alustama iseseisvat elu. Teises osas uurib professor Robert Winston, mida tähendab noortele avatum ja vabameelsem ühiskond, sotsiaalmeedia võltselu ning konkurentsi tingimustes üha kasvav surve olla edukas.

foto
AegRuum Meie aja laps 2016, 1/2 (Child of Our Time 2016)
26.10.2017 20:00

Aastal 2000 alustas BBC tähelepanuväärset eksperimenti, mille eesmärk on jälgida pikema aja vältel 25 aastatuhande vahetusel sündinud last. 16 aastat hiljem on nad peaaegu täiskasvanud, valmis armastama, saama lapsi ja maksma makse. Esimeses osas uurib professor Robert Winston, millised on tormakad teismeliseaastad 21. sajandil, kui olud on palju muutunud; mida on pärandina kaasa saadud ja mida täiskasvanuellu ühes võetakse.

foto
AegRuum Biomimikri, 2/2: Biogeomeetria (Biomimicry, Hispaania 2016)
19.10.2017 20:00

Loodusmaailma jooned ja vormid näivad ähmased ning kaootilised, taimede ja loomade kujud suvalised ning veidrad, justkui ei alluks miski seaduspärasustele peale vaba kohanemise ümbritseva maailmaga. Kuid reeglid on olemas ja looduse aluspõhimõtetest on ka inimestel palju õppust võtta.

foto
AegRuum Biomimikri, 1/2: Biokeemia (Biomimicry, Hispaania 2016) (4)
12.10.2017 20:00

Loodus on arendanud pika evolutsiooni vältel looma- ja taimeriigis välja lugematul hulgal tõrje- ning kaitsestrateegiaid, mida saab ka inimeste huvides edukalt ära kasutada, kui vaid teada, kust otsida. Palju on juba avastatud ja sündinud uus teadusala biomimikri, mis kasutab inimeste probleemide lahendamisel inspiratsiooniallikana looduse geniaalseid leiutisi. Kõige enam on innustust andnud looduse keemia, kust on kasutusele võetud maomürke ja antibiootikume, uurimisel on ülikerge ning vastupidav ämblikusiid, verevedeldajad, tuimastid ja palju muud.

foto
AegRuum Kasvamise salajane elu, 2/2: Kuldsed aastad (Secret Life of Growing Up, Inglise 2016)
5.10.2017 20:00

Me kõik elame kauem. Vähemalt üks sel aastal sündinud laps võib tähistada oma 150. sünnipäeva. Sageli öeldakse, et oleme täpselt nii vanad, kui vanana me end tunneme, ja uuema aja teadus on tõendanud, et see on sulatõsi. Vananemisel on omad saladused, muutub ka see, mida „vanaks“ peetakse, ja leidub üha rohkem näiteid, et need on elu parimad aastad.

foto
AegRuum Kasvamise salajane elu, 1/2: Teismelised (Secret Life of Growing Up, Inglise 2016) (1)
28.09.2017 20:00

Üleskasvamine on üks kõige hämmastavamaid metamorfoose inimese elus. Ühel hetkel oleme abitud rõõmurullid, keda kõik armastavad, ent juba järgmisel kohmakad, tujukad ja trotslikud teismelised, keda on raske taluda. Nüüd on teadlased avastanud palju erakordseid protsesse, mis toimuvad meie kehade kasvades ja vaimu küpsedes ning määravadki selle, kes me täiskasvanuna oleme.

foto
AegRuum Üheksa kuud, mis meid kujundavad, 3/3: Tugevaks saamine (9 Months That Made You, Inglise 2015)
21.09.2017 20:00

Raseduse viimane faas valmistab last ette maailma tulemiseks. Selles osas vaadeldakse rühma saareelanikke Vaikse ookeani lõunaosas, kes näevad maailma mustvalgena, ja selgitatakse, kuidas keskkond väljaspool emaüsa muudab meie DNA-d ning kujundab nii kogu meie saatust.

foto
AegRuum Üheksa kuud, mis meid kujundavad, 2/3: Vastuolude kiuste (9 Months That Made You, Inglise 2015)
14.09.2017 20:00

Kõik inimesed ei ole sarnased. Profipoksijast, kelle olemus annab tunnistust, miks on maailmas vasakukäelised inimesed, kuni tüdrukuni, kes on sündinud poisi kehas, ja haiguseni, mis on laastanud Fääri saari – need lood iseloomustavad, kuidas igast inimesest kasvab ainulaadne isiksus.

foto
AegRuum Üheksa kuud, mis meid kujundavad, 1/3: Inimese teke – esimesed kaheksa nädalat (9 Months That Made You, Inglise 2015)
7.09.2017 20:00

Sarja esimeses osas kaardistatakse üheainsa, tolmukübeme suuruse raku muundumist looteks, millel on juba äratuntavad inimese tunnused. Saage tuttavaks nelikutega, kes esindavad inimese sigimisvõime piire, ja NBA korvpallitähega, kelle siseelundid on paigutunud peegelpildis – süda paremal ja maks vasakul.

foto
AegRuum Päikesesüsteemi saladused (Secrets of the Solar System, Inglise 2014)
31.08.2017 20:00

Universumis on mõistatusi, mis teooriatega kokku ei sobi, kuid uute tõendite valguses on hakanud astronoomid Päikesesüsteemi ajalugu ümber kirjutama. See on lugu põrgutulest, kaosest ja planetaarsest kuulimängust, kus planeetide rahumeelne ning stabiilne asetus ja Maa täiuslik paiknemine elu arenguks on suur juhus. Veelgi enam - Maad ei tohiks üldse olemas olla.

foto
AegRuum Kaksikute salajane elu (Secret Life of Twins, Inglise 2015)
24.08.2017 20:00

Kaksikud on põnevad - neil on sama DNA, nad on rabavalt sarnased ja hämmastavalt erinevad. Filmis jälgitakse erinevaid kaksikutepaare - koolitüdrukuid, kellele meeldivad samad õppeained ja kes saavad ühesuguseid eksamihindeid; tüdrukuid, kes 26 aastat kasvasid eri riikides ja kohtudes avastasid, mis neid ühendab; kaksikõdesid, kellest üks täiskasvanuna otsustas edasi elada mehena; kaksikvendi, kes terve elu jooksul veetsid lahus vaid paar nädalat. Kaksikute vahelise erakordse sideme vaatlemine aitab paremini mõista, mida üldse tähendab olla inimene.

foto
AegRuum Taifuun Haiyan (Typhoon Haiyan. Eye of The Storm, Inglise 2013) (1)
13.07.2017 20:00

Filipiinidel möllanud taifuun Haiyan jättis endast maha hävingu ja kaose. Kahe majakorruse kõrgustes lainetes ja marutuules hukkus tuhandeid inimesi. Teistel kannatanutel tuli vaeva näha, et leida keset hävingut süüa, juua ja ulualust, kuni alustati üht kõigi aegade suurimat päästeoperatsiooni. Ellujäänute tunnistustest, pühendunud filmimeeskondade kroonikakaadritest ja teadlaste eksperthinnangutest saab kokku pildi selle looduskatastroofi ulatusest ning mõjust.

foto
AegRuum Meheaju - naiseaju (Is Your Brain Male or Female, Inglise 2014)
6.07.2017 20:00

Doktor Michael Mosley ja professor Alice Roberts otsustavad selgust saada, kas vanadel stereotüüpidel mehe ning naise aju erinevustest on teaduslikku alust, mis võiks selgitada nende käitumis- ja mõttemallide lahknevusi. Uuemad teaduslikud avastused ja laborikatsed loomadega peaksid pakkuma põnevaid vastuseid, kas tegu on kaasa sündinud või pelgalt ümbritsevast maailmast tingitud erisustega.

foto
AegRuum Noor, terve ja surmasuus (Young, Fit & Dying: The Truth About Running, Inglise 2014)
15.06.2017 20:00

Viimase aja ärevaks tegevate teadete taustal noorte ja tervete inimeste surmast maratonidel otsustab filmi üks autoreid Michael Dorgan omal nahal järele proovida, millised on kehaliste ning vaimsete võimete piirid. Võttes vastu uskumatu väljakutse joosta kaheksa päevaga kaheksa maratoni Londonist Brüsselisse, selgitab ta spetsialistide abiga, milline on ülima pingutuse toime meie kehale ja mida tuleks kindlasti vältida.