photo

Keskkonnakuu ETV2-s

Maikuus on teisipäeviti ja neljapäeviti kell 20.00 eetris temaatilised dokfilmid

Järgmised filmid

Eetris olnud filmid ja kommentaarid

foto
Kekkonnakuu. Meest ja inimestest (Du miel et des hommes, Prantsuse 2016) (1)
31.05.2018 20:00

Kogu maailmas ollakse juba kümmekond aastat hädas meemesilaste kadumisega, põhjuseks taimemürgid ja globaalne kliimamuutus. Mesi on muutumas üha kallimaks ja haruldasemaks hõrgutiseks. Prantsuse režissööri Edouard Bergeroni dokumentaalfilmis uuritakse mesinike elu Korsikal, Argentinas ja Etioopias.

foto
Kommentaar filmile "Meest ja inimestest"
31.05.2018 19:50

Filmi kommenteerib mesinik ja filmimees Mait Laas.

foto
Keskkonnakuu. Auk (Ozone Hole: How We Saved the Planet, Inglise 2018)
29.05.2018 20:00

1980. aastatel oli planeet tõsiselt ohustatud. Veel enne globaalset soojenemist haigutas Maa osoonikihis hiiglaslik tööstuslikest kemikaalidest põhjustatud auk. Nagu ka täna, kartsid inimesed, et nende majanduskasvu usku juhid viivad planeedi hukatusse. Vastu kõiki ootusi pani aga grupp advokaate, lobiste ja teadlasi aluse läbi aegade kõige suurejoonelisemale keskkondlikule eduloole.

foto
Kommentaar filmile "Auk"
29.05.2018 19:50

Filmi kommenteerib teaduskirjanik Tiit Kändler.

foto
Keskkonnakuu. Rohelised sõdalased: maailma kõige saastunum jõgi (Green Warriors: The World´s Most Polluted River, Prantsuse 2017)
24.05.2018 20:00

Citarumi jõgi Indoneesias oli saastunud, kuid keegi ei osanud hinnata, kui ulatuslikult. Kui grupp teadlasi asus reostuse põhjuseid otsima, avastati nii veeproovides, laste juustes kui ka riisis mitmeid ohtlikke keemilisi ühendeid. Need pärinesid ligi viiesajast jõe kaldal asuvast tekstiilitehasest, mis ohustasid enam kui 14 miljoni inimese tervist. Paljud nendest tehastest varustavad toormega mitmeid meie igapäevaseid moebrände.

foto
Kommentaar filmile "Rohelised sõdalased: maailma kõige saastunum jõgi"
24.05.2018 19:50

Filmi kommenteerib moekunstnik Reet Aus.

foto
Keskkonnakuu. Naledi (Naledi - A Baby Elephant´s Tale, USA/Botswana 2016)
22.05.2018 20:00

Ben Bowie ja Geoff Lucki dokumentaalfilm jutustab Botswana kaitsealal sündinud elevandibeebi loo. Ühel erakordselt tähisel ööl sündinud Naledi (nimi tähendab tõlkes "tähte") jääb kuus nädalat hiljem orvuks, kui tema ema sureb. Tuleb kiiresti tegutseda, et elevandipoega lohutada ja tema elu päästa. Nalediga tegeleb terve pühendunud meeskond. Samal ajal on projekti "Piirideta elevandid" asutaja Mike Chase käivitanud enneolematu Aafrika elevantide loenduse, mille eesmärk on tagada elevantide kestmajäämine.

foto
Kommentaar filmile "Naledi"
22.05.2018 19:50

Filmi kommenteerib Tallinna Loomaaia direktor Tiit Maran.

foto
Keskkonnakuu. Masinad (Machines, India/Saksa/Soome 2016)
17.05.2018 20:00

India režissööri Rahul Jaini auhinnatud dokumentaalfilm räägib suurest tekstiilivabrikust Gujaratis. Katkematult töötavad masinad varustavad kogu maailma kvaliteetrõivaste tootjaid kaunite kangastega. Kurnavad vahetused kestavad 12 tundi, vahepeal magatakse tunnike ja algab uus vahetus. Tööliste palk on mõni euro. Vabrikus valitsevad olud tuletavad meelde vanu aegu, kui ei olnud ametiühinguliikumist, eetilisi töötingimusi ega ka tööaja piiranguid. Töölised unistavad ühinemisest ja kaheksatunnistest vahetustest.

foto
Kommentaar filmile "Masinad"
17.05.2018 19:50

Filmi kommenteerib Arengukoostöö Ümarlaua tegevjuht Sigrid Solnik.

foto
Keskkonnakuu. Roheline vale (The Green Lie, Austria 2017)
15.05.2018 20:00

Vastutustundlikult ostes ei päästa te maailma. Te päästate korporatsioone. Keskkonnasõbralikud elektriautod, säästlikult toodetud toidukaubad, ausad tootmisprotsessid... Mida veel paremat tahta? Kui kõik, mida korporatsioonid meile kinnitavad, on tõsi, päästame maailma ainuüksi oma ostuotsustega. See on aga levinud ja ohtlik vale.

foto
Kommentaar filmile "Roheline vale"
15.05.2018 18:21

Filmi kommenteerib ajakirja "Horisont" peatoimetaja Ulvar Käärt.

foto
Keskkonnakuu. Kärnkonna lugu (Kunsten å leggje seg paddeflat, Norra 2015)
10.05.2018 20:00

Kui läbi Norra fjordi hakatakse ehitama uut suurt Euroopa maanteed, seab see ohtu seal elutsevate konnade elu. Filmis jälgitakse neli aastat kahe entusiasti võitlust konnade eest. Alustatakse selgitustööga kohalike elanike seas ja lõpetatakse maanteeameti veenmisega, et konnadele on vaja ehitada maantee alla tunnelid.

Film võitis 2017. aasta Matsalu Loodusfilmide Festivali Grand Prix.

foto
Kommentaar filmile "Kärnkonna lugu"
10.05.2018 19:50

Filmi kommenteerib "Konnad teel(t)" projektijuht Kristiina Kübarsepp.

foto
Keskkonnakuu. Maa vardjad (Guardians of The Earth, Austria/Saksa 2017)
8.05.2018 20:00

Pariisi kliimalepe on inimkonna ajaloo tähtis verstapost, sest 195 riiki on võtnud endale kohustuse kliimamuutus peatada. Ent juba on ilmnenud esimesed mõrad ja avaldatud kahtlusi, kas see suudab planeedi päästa. Filip Antoni Malinowski film viib läbirääkimiste suletud uste taha ja avab konfliktid, mis määravad meie kõigi tuleviku: rikkad vaeste vastu, ohvrid kasusaajate vastu, rahvuslikud huvid üldise hävingu vastu. Sõna saavad Saleemul Huq, Christiana Figueres, Ronny Jumeau ja Laurent Fabius, aga ka Arnold Schwarzenegger, John Kerry ning Al Gore.

foto
Kommentaar filmile "Maa vardjad"
8.05.2018 19:50

Filmi kommenteerib Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Siim Kuresoo.

foto
Keskkonnakuu. Toss ja ving: kliimamuutuse vandenõu (Smoke and Fumes, Saksa 2017)
3.05.2018 20:00

Koos Donald Trumpiga on kinnitanud Valges Majas taas kanda vanamoodne suhtumine kliimamuutusse. See on kahtlemata hea uudis naftakompaniidele, nagu Exxon ja Shell. Nad on rahastanud ammusest ajast salaja teaduslikke uuringuid ja kampaaniaid, mis püüavad fossiilkütuste põletamise toimet kliimamuutusele pisendada ning on mõjutanud tõde väänates üle 60 aasta avalikku debatti.

foto
Kommentaar filmile "Toss ja ving: kliimamuutuse vandenõu"
3.05.2018 12:50

Filmi kommenteerib Arengukoostöö Ümarlaua kommunikatsioonijuht Katrin Pärgmäe.

KESKKONNAKUUST ETV2-s

Mai on ETV2-s taas keskkonnakuu. Teisipäeva ja neljapäeva õhtuti jõuavad eetrisse värsked ja haaravad dokumentaalfilmid, mis avavad maailma seninägematul moel.

Tänavu on teemade seas aktivistide ja loomakaitsjate võitlused, Donald Trumpi vanamoodne suhtumine kliimamuutusse, keskkonna-sõbralike toodete valed, moetööstuse ahnus ja looduse reostamine, ohustatud liigi loendus ja kaitsmine, inimtegevuse mõju meie planeedile, suhkru tarbimine, mõjuisikute meelemuutused keskkonnakaitses 80ndatel, taimemärkide ja globaalse kliimamuutuse mõju meemesilastele.

 

Mõtlemapanevaid keskkonnakuu dokfilme näitab ETV2 maikuu teisipäeva ja neljapäeva õhtuti.

Muutused algavad meist! 

 

Keskkonnakuud toetab 

Looduspäeva teemaõhtu 6. mail

Keskkonnauudised

foto
Kuumalained langetavad ajutiselt vaimset võimekust

Tavatult kõrge õhutemperatuur vähendab ajutiselt inimeste võimekust lahendada vaimset pingutust nõudvaid ülesandeid, leiavad üliõpilaste sooritusvõimet jälginud teadlased.

foto
Riina Sikkut: Eesti on personaalmeditsiini osas teistest mitu sammu ees

Eesti on küll tugev digiriik, kuid e-tervise võimekuse saavutamiseks on meil vaja hoopis lisaks saada andmeid, mida kogutakse välismaal, leiab tervise- ja tööminister Riina Sikkut. Eesti geeniteadlased koos ministri ja rahvusvaheliste ettevõtjatega tõstatasid selle teema sel nädalal Toulousis toimunud teadusfoorumil ESOF.

foto
Noorteadlane: et näha Eesti teaduse eeliseid, tuleb minna välismaale

Tartu Ülikooli noorteadlane Elin Org esines täna üleilmsel teadusfoorumi ESOF peapaneelis, kus räägiti ebavõrdsusest Euroopa teaduses. Ta esitas küsimuse, kuidas Euroopa ääremaad, nagu Eesti, võiksid saada võrdväärset rahastust, et teha samasugust tippteadust nagu Euroopa teadlased.

foto
Tehisintellekt võib kaotada vajaduse loomkatsete järele

Masinõppel põhinev algoritm suudab ennustada tuhandete kemikaalide ohutust sama hästi, kui teevad seda teadlased loomkatsete põhjal. Pikas perspektiivis võiks kaotada lähenemisviis vajaduse miljonite väikeloomade tapmise järele ning vähendada ravimite ja teiste toodete väljatöötamiseks tehtavaid kulutusi.

foto
Teadlased uurisid välja, mida jäämees Ötzi enne surma sõi

Austria Alpides 5300 aasta eest surnud jäämehe maosisu üksikasjalikult uurinud teadlaste sõnul moodustas Ötzi viimasest söömaajast peaaegu poole loomarasv.

foto
Graafikud: eestlane loeb päevas keskmiselt rohkem kui ükski teine eurooplane

Eurostati andmete kohaselt kulutati 2016. aastal Euroopa Liidu riikides üle 90 miljardi euro raamatutele, ajalehtedele ja ajakirjadele. See on umbes 200 eurot EL-i kodaniku kohta ning moodustab 0,6 protsenti euroliidu SKTst. Tekib küsimus, kes selle kõik ära jõuab lugeda, aga vastus on lihtne: eestlased.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.