photo

Heureka

Populaarteaduslikud saated kogu perele

Populaarteaduslik telesaade kogu perele.
Me saame teada asju, millest iga päev ei räägita. Kas neid hoitakse meie eest saladuses? Või ongi mõned asjad niivõrd keerulised? Seda me otsimegi.
Saladuslikud kohad, kuhu lihtsalt ei pääse. Küsimused, mille vastused vaid saates ilmavalgust näevad.
Vaata ja saa teada!

Vaata eelmist saadet uuesti

foto
Heureka 2, 16/16: Kuidas valmib teatrilavastus?
26.03.2018 19:30

Selleks hetkeks kui kardinad avanevad ja sinu ette kerkib etenduse maailm, on iga detail paigas. Lavastus ei sünni sel õhtul kohapeal ja sinu kustumatu teatrielamuse nimel on teinud kuude kaupa kõvasti tööd väga suur meeskond. Läheme avastama, mis toimub kulisside taga ja kes töötavad teatri köögipoolel. Jälgime muusikali „Hüljatud” valmimise protsessi Vanemuise teatris. Tootja Downtown Pictures OÜ.

Saatesarjast

Heureka on populaarteaduslik koguperesari, mis käsitleb erinevaid teemasid psühholoogiast täppisteadusteni. Saade viib avastama kohti, kuhu muidu ei satuks ja uurib, mis toimub telgitagustes. Heureka pakub lihtsaid ja mängulises võtmes selgitusi keerulisena tunduvatele küsimustele. Eesmärk on pakkuda avastamisrõõmu nii lastele ja noortele kui ka täiskasvanutele. Saate esimene hooaeg alustas ETV2s 2016. aasta sügisel ja sarja toodab Downtown Pictures OÜ. Ükski teema pole liiga keeruline, läbi uute teadmiste lood oma maailma suuremaks!

Leia meid facebookist!

Saate meeskond

Saatejuht: Sander Loite

Režissöör: Henri Nõmm

Toimetajad: Marit Valk ja Liisi Mölder

Tegevprodutsent: Triin Ahonen

Produtsent, sarja looja: Ove Musting

Kontakt: marit.valk@err.ee

Eelmised ja eelmise hooaja saated

foto
Heureka 2, 16/16: Kuidas valmib teatrilavastus?
26.03.2018 19:30

Selleks hetkeks kui kardinad avanevad ja sinu ette kerkib etenduse maailm, on iga detail paigas. Lavastus ei sünni sel õhtul kohapeal ja sinu kustumatu teatrielamuse nimel on teinud kuude kaupa kõvasti tööd väga suur meeskond. Läheme avastama, mis toimub kulisside taga ja kes töötavad teatri köögipoolel. Jälgime muusikali „Hüljatud” valmimise protsessi Vanemuise teatris. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 15/16: Kuidas ennustada ilma
19.03.2018 19:30

Ainus sobilik vestlusteema igas olukorras ja igas seltskonnas on muidugi ilm – see mõjutab meid kõiki, kuid meie seda paraku mõjutada ei saa. Uurime järgi, kuidas ilma kohta infot kogutakse ja prognoose koostatakse. Miks ilmaennustajad vahel eksivad? Paneme proovile ka vanarahva tarkused ja selgitame välja, kas neis on tõetera sees. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 14/16: Kuidas teha trenni?
12.03.2018 19:30

Kes meist ei oleks kuulnud, et liikumine on kasulik? Selgitame välja, mis juhtub inimese organismiga trenni tehes. Erinevatel spordialadel on muidugi erinev mõju ja igale inimesele kõik alad ei sobigi. Uurime järgi, mis siis ikkagi on kõige kasulikum trenn ja kas alati peab paika „mida rohkem, seda parem”. Jagame häid nippe, kuidas pika tööpäeva jooksul oma keha turgutada. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 13/16: Kuidas toimub kütmine
5.03.2018 19:30

Külmal talvepäeval ei ole midagi mõnusamat kui nautida kodusoojust. Aga kuidas siis ikkagi kodu soojaks saab? Eestis on enam kui 200 asulat ja linna, mille majad saavad suures osas soojaks just kaugkütte abil. Läheme vaatame, kuidas töötab küttejaam ja teeme selgeks, kuidas rändab soojus jaamast majadesse. Uurime järgi, mis on parimad küttelahendused erinevates majades. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 12/16: Mis on edu valem?
26.02.2018 19:30

Millal tabasid sina end viimati unistamas mõnest suurest saavutusest? Kui meil poleks elus eesmärke, mille poole püüelda, hulguksime vist üsna sihitult ringi. Enamasti ei ole nendeni aga lihtne jõuda. Saates räägime paljude inimestega, kellel see on siiski kuidagi õnnestunud. Uurime, mis üldse on edu ja kas edukaks sünnitakse või saadakse. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 11/16: Kuidas toimib liiklus?
19.02.2018 19:30

Linnaliikluse planeerimine on keeruline kunst, mis saab alguse juba sellest, kuidas on ehitatud meie tänavad ja ristmikud. "Heureka" uurib, mis üldse mõjutab liikluse toimimist ja lähemeTallinna foorijuhtimiskeskusesse, et saada teada, kuidas fooride abil liiklust juhitakse. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 10/16: Kuidas treenida koera?
12.02.2018 19:30

Koertel on olnud inimese maailmas oma koht juba tuhandeid aastaid. Selleks, et nad meie ühiskonnas hästi hakkama saaksid, tuleks neid aga koolitada. "Heureka" uurib, mida võiks õpetada igale koerale ja kuidas seda kõige paremini teha. Paneme proovile tulevaste teenistuskoerte võimed ja vaatame, mida oskavad kõige targema koeratõu esindajad. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 9/16: Kuidas töötab sadam?
5.02.2018 19:30

Kas sa tahaksid teada, mis toimub sadama telgitagustes? Kas sa näiteks teadsid, et ühel päeval võib Tallinna sadama kaudu Eestit külastada lausa 10 tuhat kruiisituristi? "Heurekas" saad vastuse ka küsimustele: mida tähendab lootsimine ja millega tegeleb sadamas piirivalve? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 8/16: Kuidas toimivad ravimid? (1)
29.01.2018 19:30

Ravimite kättesaadavus on meie jaoks iseenesestmõistetav. Aga kui hästi me ikkagi teame, mida need meie organismis teevad? "Heureka" selgitab, kuidas avaldub ravimite mõju ja millest on tänapäevased ravimid alguse saanud. Läheme avastama haiglaapteegi igapäevatööd, kus veel tänagi valmistatakse kohapeal ravimeid. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 7/16: Kuidas majandatakse metsa?
22.01.2018 19:30

Mets on meie olulisim taastuv loodusvara, aga mitte ainult. Metsas on hea käia ka mõtisklemas, matkamas ja seeni korjamas. Metsa majandamisel tuleb arvesse võtta kõiki neid olulisi väärtusi, mida see meile pakub. "Heureka" uurib, kuidas kasvatatakse metsa ja miks on üldse inimesel vaja sellesse sekkuda. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 6/16: Kuidas toimib pangandus?
15.01.2018 19:30

Raha olemasolu märkame ikka kõige enam siis kui sellest on puudust. "Heureka" uurib järele, kust üldse tuleb sularaha ja mida tehakse Eesti Panga rahatöötluse ruumis. Aga sularaharinglus on vaid üks osa meie pangasüsteemist, mille usaldusväärsus hoiab üleval kogu majandust. Kuidas see kõik toimib ja milline on siin erapankade roll? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 5/16: Kuidas töötab pood?
8.01.2018 19:30

Kauplus on keeruline süsteem, kus mitte miski ei ole juhuslik. "Heureka" uurib järele, kuidas rändab kaup riiulitele ja läheme avastusretkele hiigelsuurde logistikakeskusesse. Veel selgitame välja, miks on iga poeriiuli ruutsentimeeter täpselt arvel ja kuidas võib poekeskkond mõjutada sind rohkem ostma. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 4/16: Kuidas töötab häirekeskus? (1)
1.01.2018 19:30

Häirekeskuse saalis on üsna vaikne, aga õhkkond võib olla väga pingeline. Igal ajahetkel võib siin töötavatest inimestest sõltuda kellegi elu. "Heureka" näitab, kuidas viib häirekeskusesse tulnud telefonikõne päästjad kohale tundmatul järvel hättasattunule ja juhatab politseipatrulli joobes juhi jälile. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 3/16: Mida peaks sööma?
18.12.2017 19:30

Tervislik toitumine on justkui moetrend, mida igaüks võib tõlgendada isemoodi. Heureka uurib, mida peaks terve inimene tarbima ja mis üldse sunnib meid sööma. Lisaks teeme proovi, kui lihtne või keeruline on poes kirevate pakendite hulgast leida tervislikumad toiduained. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka 2, 2/16: Kuidas kasutatakse päikeseenergiat?
11.12.2017 19:30

Päikeseenergial on tohutu potentsiaal, mida osatakse tänapäeval päris hästi rakendada. Tuleb välja, et Eesti asub päikeseenergia kasutamiseks vägagi soodsa koha peal. "Heureka" uurib välja, miks see nii on ja kus seda siis kõige enam kasutatakse. Kas näiteks kortermajal on võimalik oma isikliku päikeseelektrijaamaga raha kokku hoida?

foto
Heureka 2, 1/16
4.12.2017 19:30

Mida räägib kehakeel? Kehakeel on universaalne keel, mida inimesed mõistavad juba sündides. Kuid kas naeratav inimene on ikka alati õnnelik ja rõõmus? Kas käsi ristav inimene tahab meid rünnata? Kehakeel on äärmiselt nüansirohke ja sõltub palju ka kultuurist. "Heureka" uurib välja, kuidas siis kehakeelt lugeda ja seda enda kasuks tööle panna. Teeme mitmeid katseid ja saad ka ise testida, kui hästi sa oskad kehakeelt lugeda.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.