photo

Heureka

Populaarteaduslikud saated kogu perele

Uus hooaeg alates 4.detsembrist esmaspäeviti kell 19.30
kordus kolmapäeval kell 10.50 ja laupäeva õhtul kell 21.35

Populaarteaduslik telesaade kogu perele.
Me saame teada asju, millest iga päev ei räägita. Kas neid hoitakse meie eest saladuses? Või ongi mõned asjad niivõrd keerulised? Seda me otsimegi.
Saladuslikud kohad, kuhu lihtsalt ei pääse. Küsimused, mille vastused vaid saates ilmavalgust näevad.
Vaata ja saa teada!

Vaata esimest saadet uuesti

foto
Heureka 2, 2/16: Kuidas kasutatakse päikeseenergiat?
Eile 19:30

Päikeseenergial on tohutu potentsiaal, mida osatakse tänapäeval päris hästi rakendada. Tuleb välja, et Eesti asub päikeseenergia kasutamiseks vägagi soodsa koha peal. "Heureka" uurib välja, miks see nii on ja kus seda siis kõige enam kasutatakse. Kas näiteks kortermajal on võimalik oma isikliku päikeseelektrijaamaga raha kokku hoida?

Järgmises saates

foto
Heureka 2, 3/16: Kuidas töötab häirekeskus?
18.12.2017 19:30

Häirekeskuse töötaja ei ole tänaval äratuntav nagu patrullpolitseinik või kiirabiarst, kuid temast sõltub hädaolukorras samuti väga palju. Häirekeskuse saalis on üsna vaikne, aga õhkkond on pingeline. Igal ajahetkel võib siin töötavatest inimestest sõltuda kellegi elu. Selgitame, kuidas viib häirekeskusesse tulnud telefonikõne päästjad kohale tundmatul järvel hättasattunule ja juhatab politseipatrulli joobes juhi jälile. Tootja Downtown Pictures OÜ.

Saatesarjast

Heureka on populaarteaduslik koguperesari, mis käsitleb erinevaid teemasid psühholoogiast täppisteadusteni. Saade viib avastama kohti, kuhu muidu ei satuks ja uurib, mis toimub telgitagustes. Heureka pakub lihtsaid ja mängulises võtmes selgitusi keerulisena tunduvatele küsimustele. Eesmärk on pakkuda avastamisrõõmu nii lastele ja noortele kui ka täiskasvanutele. Saate esimene hooaeg alustas ETV2s 2016. aasta sügisel ja sarja toodab Downtown Pictures OÜ. Ükski teema pole liiga keeruline, läbi uute teadmiste lood oma maailma suuremaks!

Saate meeskond

Saatejuht: Sander Loite

Režissöör: Henri Nõmm

Toimetajad: Marit Valk ja Liisi Mölder

Tegevprodutsent: Triin Ahonen

Produtsent, sarja looja: Ove Musting

Kontakt: marit.valk@err.ee

Leia meid facebookist!

Eelmise hooaja saated

foto
Heureka 2, 1/16
4.12.2017 19:30

Mida räägib kehakeel? Kehakeel on universaalne keel, mida inimesed mõistavad juba sündides. Kuid kas naeratav inimene on ikka alati õnnelik ja rõõmus? Kas käsi ristav inimene tahab meid rünnata? Kehakeel on äärmiselt nüansirohke ja sõltub palju ka kultuurist. "Heureka" uurib välja, kuidas siis kehakeelt lugeda ja seda enda kasuks tööle panna. Teeme mitmeid katseid ja saad ka ise testida, kui hästi sa oskad kehakeelt lugeda.

foto
Heureka, 16/16: Kuidas töötab kirurg? (Eesti 2016)
22.08.2017 21:30

Operatsioonisaal on haigla süda ja võiks öelda isegi püha paik. Kõigil sealsetel töötajatel on kindel ülesanne ja tähtis osa, et lõikus mööduks edukalt. Kes kirurgi operatsioonil aitavad ja kuidas operatsioonisaali ette valmistatakse? Mida kirurg operatsiooni ajal mõtleb? Läheme kirurgidega kaasa ja vaatame, kuidas näeb välja nende igapäevatöö. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 15/16: Kuidas mõtlevad mehed ja naised? (Eesti 2016)
15.08.2017 21:30

Kas on tõsi, et naised on Veenuselt ja mehed Marsilt? Miks nii arvatakse? Kas tõesti on naiste ja meeste mõtlemise vahel nii suured erinevused? Teeme katseid ja räägime, mille poolest mõtlemine on oleneb meie soost. Kas see tuleb evolutsioonilisest arengust või ühiskonnast ja kasvatusest? Miks oskavad naised oma tundeid paremini väljendada kui mehed? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 14/16: Kuidas jõuab elekter koju? (Eesti 2016)
1.08.2017 21:30

Me paneme elektrit tähele pigem siis, kui elekter ära läheb. Kuidas see üldse meie kodudesse jõuab? Kuidas elekter teab, mis suunas juhtmes liikuda? Vaatame lähemalt Eesti elektrivõrku ja näitame, kuidas see on üles ehitatud. Lisaks saame teada, kuidas võrkusid planeeritakse ja miks vahel elekter ära kaob. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 13/16: Kuidas kasvatatakse kala?
25.07.2017 21:30

Ilmselt kujutad ette, milline näeb poeletil välja kala või kalafilee. Aga kust see kala sinna tuleb? Avame kalakasvanduse köögipoole ja saad teada, milleks ning mis liiki kalu Eestis kasvatatakse, mida nad söövad ja kui kiiresti kasvavad. Uurime, miks on kala söömine inimesele kasulik ja saad nippe, kuidas ära tunda, kas kala on värske. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 12/16: Kuidas valmib telesaade? (Eesti 2016)
18.07.2017 21:30

Kas sa oled televiisorit vaadates mõelnud, mis toimub kaadri taga? Kes seal on ja mida nad teevad? Mõnda telesaadet valmistatakse ette stuudios, teist filmitakse aga seal, kus asjad toimuvad. Täna avame “Ringvaate” telgitagused ja näitame, kuidas valmib telesaade. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 11/16: Kuidas töötab mobiiliside? (Eesti 2016)
11.07.2017 21:30

Tänaseks tundub mobiili kasutamine iseenesest mõistetavana. Kuid kas sa kujutad ette, et esimene mobiilivõrk Eestis avati alles 1991. aastal? Mobiiltehnika on läbi teinud nii suure arengu, et selle piire on keeruline ette näha. Kuidas see aga kõik üldse toimib? Kuidas me saame mobiiliga õhu kaudu rääkida ja mobiilset internetti kasutada? Teeme mobiililevi silmaga nähtavaks. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 10/16: Kuidas töötab tuulegeneraator? (Eesti 2016)
4.07.2017 21:30

Tuulegeneraator on rohelise energia lipulaev. Kuidas selline generaator elektrit toodab? "Heureka" piilub ühe tuuliku sisse ja läheme koos generaatori tippu, et saada aimu, mis asi on tuulegeneraator. Kuidas on aga elada tuulepargi kõrval ja mida see naabritele tähendab? Arutame tuulikute plusside ja miinuste üle. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 9/16: Kuidas valmib leib? (Eesti 2016)
27.06.2017 21:30

Leib on meie toidulaual väga tähtis toiduaine, kuid kui tihti sa mõtled sellele, kuidas see poodi jõuab? Seda pätsi leiba või saia, mille sa poes korvi paned, hakatakse leivatehases valmistama juba eelmisel päeval. Kuid see ei tähenda, et sa saaksid vana leiva, vaid selle valmimisprotsess on nii pikk. Vaatame, kuidas erinevad leivad ja saiad valmivad ning lisaks saad ka nippe ise leiva küpsetamisega katsetamiseks. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 8/16: Kuidas sorteerida prügi? (Eesti 2016)
20.06.2017 21:30

Me oleme sorteerinud prügi juba aastaid, kuid kas teeme seda ikka õigesti? Miks on see üldse vajalik ja mis prügiga pärast sinu prügikasti edasi saab? Me läheme jäätmete sorteerimiskeskusesse ning vaatame, kuidas pakendeid, paberit ja pappi erinevate materjalide järgi sorteeritakse ning mida tehakse segaolmeprügiga. „Heureka“ näitab, kui suurt osa praegu lihtsalt põletamisele minevast prügist võiksime tegelikult veel taaskasutada. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 7/16: Kuidas toidunõud meid mõjutavad? (Eesti 2016) (1)
13.06.2017 21:30

Kas sa kujutad ette, et toidunõud on inimeste eluiga pikendanud? Kuidas on see võimalik? Taldrikute, kahvlite ja nugade kasutamisel on meie tervisele otsesed ja ka kaudsed mõjud. Näitame, kuidas mõjutab taldriku suurus ja värv sinu isu. Lisaks läheme restorani ja saad palju nippe, kuidas seal etiketireeglite järgi süüa. Millal võeti kasutusele kahvlid ja noad? Miks jõudsid meie toidulauale madalad taldrikud? Kuidas kasutada restoranis salvrätikut? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 6/16: Kuidas päästa lemmiklooma? (Eesti 2016)
6.06.2017 21:30

Oma lemmikloomale sa kiirabi kutsuda ei saa - kuidas siis talle õnnetuse korral esmaabi anda ja millal arsti juurde tormata? Mida teha siis, kui ta on midagi mürgist söönud? Spetsialistid annavad nõu, mida näiteks trauma korral lemmikloomaga teha ei tohiks. Mida võiks jalutuskäigule lemmikuga kaasa võtta? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 5/16: Millist vett me joome? (Eesti 2016)
30.05.2017 21:30

Uurime järgi, kuidas meie kraanivett puhastatakse. Kas sa teadsid, et tallinlaste vett puhastatakse näiteks osooniga? Samas saab 15 protsenti Eesti elanikest oma vee erakaevudest. Kas nende vesi on sama puhas? Lisaks räägime, milline vesi on Eesti erinevates piirkondades. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 4/16: Mis saastab õhku? (Eesti 2016)
23.05.2017 21:35

Eesti on väga puhta õhuga, kuid ometi jõuab meie kopsudesse iga hingetõmbega tuhandeid saasteaineosakesi. Kõige ohtlikumad nendest vähendavad meie eluiga umbes viis kuud! Ja mõtle, Tallinnas elades võib su eluiga jääda lausa 7,7 kuud lühemaks! Aga kui palju lüheneks sinu eluiga näiteks Hiinas elades? Vaatame lähemalt, mis mõjutab välisõhu kvaliteeti ja mida sa teha saad, et seda parandada. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 3/16: Kuidas tekib piim? (Eesti 2016) (4)
16.05.2017 21:35

See valge vedelik on ju iseeneset mõistetav, kuid kas me ikkagi teame mis on piima sees? Ja miks lehmad üldse piima annavad? Teeme selgeks, kuidas tekib lehmapiim ja kui palju maksab üks liiter piima tegelikult. Kas sa tead kui suur on Eesti päevane piimarekord ja mitu protsenti vett on piimas? Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Heureka, 2/16: Miks inimesed armuvad? (Eesti 2016)
9.05.2017 21:35

Miks on üks inimene meile ligitõmbavam kui teine? "Heureka" tõestab, et me ei armu mitte südamega, vaid ajuga. Teeme mitmeid katseid ja saad ise testida, kui hästi sa tunned müstilist armastuse keelt. Lisaks küsime, kuidas muutub armumine armastuseks ja kas homoseksuaalsed inimesed armuvad kuidagi teisiti kui heteroseksuaalsed inimesed. Mis sa arvad, kuidas järjestab see neiu need meeste fotod? Keda ta peab kõige atraktiivsemaks ja keda mitte? Lisaks veel palju huvitavaid küsimusi. Tootja Downtown Pictures OÜ.