photo

Indiaanifilmid

Indiaanifilmidest

Kuna Nõukogude Liidus oli vestern tembeldatud amoraalseks filmižanriks, mis haiseb nagu kapitalistlik rämps, tekkis vajadus “oma sotsialistliku vesterni” loomise järele, kus hea (valged kolonisaatorid) ja halb (verejanulised indiaanlased) lihtsalt vahetaksid oma kohad.
Kuna nõudlus läänemaailma vesternide järele oli hoolimata kõigest suur, hakkas 1960. aastate keskel Ida-Saksa filmistuudio DEFA suure hooga tootma “kontrapropagandistlikke” vesterne, mis said idabloki riikides samavõrra populaarseks, nagu kapitalistlikus maailmas olid seda John Fordi või Sergio Leone filmid.
1970. aastate alguseks oli tänu üllaid ja vapraid indiaanlasi kujutavatele filmidele Serbias (toonases Jugoslaavias) sündinud sportlasest ja kaskadöörist Gojko Miticist saanud idabloki maade kuulsaim superstaar, kes pakkus siinsetes kinodes kõva konkurentsi Hollywoodi tähtedele või prantsuse hurmuritele Alain Delonile ja Jean-Paul Belmondole.
Kahtlemata kasvas DEFA filmistuudio indiaanifilmide najal üles ka Nõukogude Eestis terve põlvkond, kellele Mitic tähendas kaugelt midagi enamat, kui lihtsalt järjekordset filminäitlejat kusagilt Balkanimaadest. Mitic oli siinsele kinopublikule, eriti teismelistele poistele iidol, kelle eeskujul hakati valmistama linnusulgedest peaehteid, ehitama metsaonne ja popsutama sõpradega rahupiipu.

Filmid

foto
Indiaanifilm Skaut (Der Scout, Saksa 1984)
26.08.2017 19:30

Rež: Dshamjangijn Buntar, Konrad Petzold, os: Gojko Mitic, Battsetseg Natsagdorj, Klaus Manchen. 19. sajandi viimasel kolmandikul on sõda ameeriklaste ja siuu indiaanihõimu vahel lõppemas ning Ameerika sõjavägi alustab Põhja-Ameerikas, Kaljumäestiku läänepoolsetel aladel paiknevate indiaanihõimude ümberasustamisega reservaatidesse. Ameerika vägede polkovniku Howardi juhtimisel võetakse ühel hõimudest, Nez perce indiaanlastelt ära nende hobusekari, et takistada viimastel pääseda Kanada aladele.

foto
Indiaanifilm Severino (Saksamaa 1978)
19.08.2017 19:30

Rež: Claus Dobberke, osades: Gojko Mitic, Violeta Andrei, Constantin Fugasin. Pärast aastatepikkust eemalolekut kodumaalt pöördub Severino (Gojko Mitic) tagasi oma hõimu juurde, kes elab Argentina Andide äärealadel. Severino on otsustanud võtta kaasa oma noorem vend, et alustada koos temaga uut elu kaugel Põhjas. Kodumaale saabudes ootab teda ees aga uudis isa surmast, kes on tapetud kohalike elanike loomakarju röövivate valgete bandiitide poolt.

foto
Indiaanifilm Verevennad (Blutsbrüder, Saksamaa 1975)
12.08.2017 15:20

Aasta 1864. Ameerika valitsuse väed ründavad ootamatult ning seadusevastaselt Cheyenne indiaanisuguharu küla ja korraldavad seal julma veresauna. Praktiliselt kõik küla elanikud, sh lapsed, naised ja vanurid tapetakse julmalt ning ilma igasuguse põhjenduseta. Harmonika (Dean Reed), üks ameerika vägede sõduritest, on oma kaasmaalaste teost šokeeritud ja põgeneb omade hulgast. Ta vangistatakse lõpuks indiaanlaste poolt, kes peavad teda toimunu eest vastutavaks ja mõistavad ta selle eest surma.

foto
Indiaanifilm Tecumseh (Saksamaa 1972)
5.08.2017 15:15

Pärast Ameerika Revolutsiooni 18. sajandi viimasel kolmandikul on võimas šooni suguharu minetanud oma kunagise suuruse ja on sunnitud liikuma USA kaguosast edasi Ohio jõe orgu, takistades sedasi valgete kolonistide valgumist läände. 19. sajandi alguseks on šoonid ja nende kuulus pealik Tecumseh (Mitić) astunud liitu brittidega, keda nad toetavad sõjas Ameerika valitsusvägede vastu.

foto
Indiaanifilm Osceola (Saksamaa 1971)
29.07.2017 19:30

Gojko Mitic kehastab inglise kirjaniku Thomas Mayne Reidi (1818-1883) romantilise seiklusromaani “Osceola” ekraniseeringus väikese seminoli hõimuliidu õiglase võitluse juhti, kes osutab meeleheitlikku vastupanu valgete kolonisaatorite pealetungile. Seekord toimub filmi tegevus 19. sajandi esimesel poolel Florida poolsaarel, kus suurfarmi omanik William Raynes (Horst Schulze) plaanib koos teiste maaomanikega seal elavad indiaanlased massiliselt tappa.

foto
Indiaanifilm Saatuslik eksitus (Tödlicher Irrtum, Saksamaa 1970)
22.07.2017 19:30

XIX sajandi lõpuaastad Põhja-Ameerikas. Wyomingi indiaanlaste reservaatide kaljustelt aladelt leitud nafta tähendab suurt tulu nii kohalikule naftakompaniile, aga ka põliselanikele, kellele on lubatud kopsakat kompensatsiooni. Tekkinud olukord, kus nafta eest saadud suur dollaripakk jagatakse mitme partneri vahel, ei meeldi firma ahnele agendile Mike Allisonile.

foto
Indiaanifilm Valged hundid (Weisse Wölfe, Saksa 1968)
15.07.2017 19:30

DEFA filmistuudio ühes populaarsemas indiaanifilmis kehastab karjääri tipus olev ja miljonite nõukogude pioneeride iidol Gojko Mitič noort Dakota indiaanipealikku Teravsilmset Pistrikku, kes koos oma naise Sinikiharaga on teel Mustade Küngaste poole, et liituda seal Cheyenne hõimudega.

foto
Indiaanifilm Pistriku jälg (Spur des Falken, Saksa/Vene 1968)
8.07.2017 19:30

Dakota hõimu pealikul Teravsilmsel Pistrikul (Gojko Mitic) tuleb selles 1960. aastate ühes populaarsemas iisternis taas rinda pista alatasa purjutavate jätistest kahvanägudega, kes iga hinnaga püüavad indiaanlasi nende esiisade maalt välja tõrjuda. Seekord ihuvad valged mehed hammast Dakota indiaanlaste elupaigaks valitud Mustade Küngaste aladele, kus on leitud kulda.