photo

Teatriõhtu

Eetris olnud etendused

foto
Teatriõhtu Virumaa leib (ETV 1983)

Rakvere teatri etendus kolme ahjutäiega (esimene -1947, teine 1949-1950, kolmas 1965). Lavastaja Raivo Trass, kunstnik Mari-Liis Küla. Osades Feliks Kark, Eldor Valter, Kalev Korkma, Arvi Mägi, Eva Novek, Peeter Jakobi jpt.

foto
Teatriõhtu Testamenditäitjad (ETV 2015) (3)

Indrek Hargla hoogsa ja humoorika kriminaalnäidendi sündmustik hargneb Räganuka talus, kus Janne-tädi esimeseks surma-aastapäevaks on üles seatud peen püünis. Näidendi lavastas Kuressaare Linnateatris Peeter Tammearu, kujundas Riina Vanhanen ning mängivad Leila Säälik, Piret Rauk, Piret Kalda, Maiken Schmidt, Andres Raag ja Allan Noormets. Salvestatud Kuressaare Linnateatris.

foto
Teatriõhtu Pruutide kool (ETV 2012)

R.A.A.A.M ühenduse lavastus jutustab põneva ja mitmekihilise loo Tõstamaa mõisas 1926-1941. aastal asunud noorte daamide kodumajanduskoolist, kuhu teiste seas asub õppima ka sinisukast Liina Täker. Mängivad Triin Tenso, Laine Mägi, Andrus Vaarik, Kersti Tombak, Markus Robam jt. Autorid Margit Keerdo ja Gerda Kordemets, lavastaja Gerda Kordemets. Lavastus salvestati juulis 2012. 14. mail on Andrus Vaarikul 60. sünnipäev. Palju õnne!

foto
Teatriõhtu Kontakt (ETV 2013) (2)

Martin Alguse mitmete autasudega pärjatud südamlik ja humoorikas lugu inimlikust soovist olla ühenduses nii iseenda kui ka maailmaga. Juhuslikud kohtumised ja kokkupõrked sunnivad tegelasi oma "kookonist" välja astuma ning eluga edasi minema. Lavastaja Ingomar Vihmar, kunstnik Illimar Vihmar. Osades Kleer Maibaum-Vihmar, Kristo Viiding, Ain Lutsepp, Jaan Rekkor, Märt Avandi, Marta Laan, Maria Avdjushko ja Martin Algus. Salvestatud 2013. aastal Eesti Draamateatris. 9. mail on Maria Avdjushkol 50. sünnipäev. Palju õnne!

foto
Teatriõhtu Nisa (ETV 2014)

Koriluse ja küttimisega tegeleva kalahari bušmani naise lugu. Nimiosalise Katariina Undi esituses ärkab ellu kindlameelne naine, kelle elu täidavad traditsioonidest lähtuvad abielud erinevate meestega, laste sünnid ja kaotused, igapäevased rõõmud ning pisarad. Näidend on kirjutatud Marjorie Shostaki samanimelise jutustuse ainetel. Lavastaja Aare Toikka, helikujundaja ja esitaja Tanel Ruben, valguskujundaja Triin Hook ning koreograaf Marge Ehrenbusch. Esietendus VAT Teatris aprillis 2011, salvestatud VAT Teatris mais 2014.

foto
Teatriõhtu Ma armastasin sakslast (ETV 2011)

Anton Hansen Tammsaare "Ma armastasin sakslast" on eesti noormehe ja saksa tütarlapse traagiline armastuslugu. Noormehe, kes oleks pidanud lõpetama ülikooli, tütarlapse, kellest oleks pidanud saama paruness. Lavastaja Elmo Nüganen, osades Külli Teetamm, Priit Võigemast ja Aleksander Eelmaa. Režissöör Marek Miil. Etendus salvestati 17. mail 2012 Tallinna Linnateatri Põrgulaval. Tähistame A. H. Tammsaare 140. sünniaastapäeva.

foto
Teatriõhtu Söögituba (ETV 1996) (1)

Populaarne lavalugu värvikate episoodide ja karakteritega. Lavastuse 60 rolli on seitsme näitleja kanda. Näidendi autor A. R. Gurney jun, inglise keelest tõlkis ja lavastas Peeter Tammearu. Esietendus 28. jaanuaril 1994 teatris Ugala. Režissöör Vello Reili, toimetaja Hanneli Reili.

foto
Teatriõhtu Meie aja kangelane (ETV 2015)

Endla teatri lavastus põhineb Mihhail Lermontovi romaanil "Meie aja kangelane", mille peategelane Petšorin on noor ja ilus ohvitser, kes oma igatsust millegi seletamatu järele püüab leevendada nii duellide kui ka vene ruletiga ning rohkete kirglike naisvallutustega. Nii hukutab ta igavusest enda ümber süütuid inimesi, ise ometi rahu leidmata.

foto
Teatriõhtu Tuuleiil, 1/2 (ETV 1989)

Jean Anouilh komöödia Vanalinnastuudio esituses. Prantsuse keelest tõlkis Tatjana Hallap, värsid tõlkisid Ain Kaalep ja Joel Sang. Lavastaja Ingo Normet, kunstnik Vello Tamm, helilooja Tõnu Naissoo. Ornifle'i laule esitasid Els Himma, "Kukerpillid" ja laululapsed. Osades Aarne Üksküla, Roman Baskin, Vello Janson, Ülle Kaljuste, Ines Aru, Eili Sild jt.

foto
Teatriõhtu Brand (ETV 2015)

"Brand" on Henrik Ibseni värssdraama, mille nimikangelane on külma mõistusega usufanaatik, kelle elunõue on: "Kõik või mitte midagi". Oma ideaalidele ohverdab ta nii perekonna, lähikondsed kui ka lõpuks iseenda, kuna raudse tahte ja vääramatu usu kõrval puudub tal omadus, mis on ülem kõigest - armastus.

foto
Teatriõhtu Kuritöö ja karistus (ETV 2009) (4)

"Kuritöö ja karistus" on ilmselt Dostojevski tuntuim romaan ja kindlasti on sellega seotud ka suurim hulk eelarvamusi ja stampe. Noor mees tapab liigkasuvõtjast vanamuti ja tema õe. Sellest justkui lugu räägikski. Aga miks Raskolnikov seda teeb ja mis mõtted ta peas liiguvad? Kuidas ja kas üldse on sellega seotud kontekst, mida kenasti "oludeks" nimetatakse ning kuidas saab elu pärast edasi minna?

foto
Teatriõhtu 5 grammi sisemist rahu (ETV 2015)

Sotsiaalkriitiline monolavastus toob vaatajateni endise narkomaani valusad, aga ausad mõtted. Lavastuse eesmärk on selgitada publikule narkootikumide mõju ühe noore mehe näitel, kes alustas kanepiga, kuid lõpetas fentanüüliga – seda kõike väga inimliku eesmärgiga leida endas õnnetunne ja sisemine rahu. Lavastus ei püüa kedagi hirmutada ega käsitletavale teemale omapoolset hinnangut anda, vaid pigem pakkuda üht lugu, mis räägib ausalt narkootikumide mõjust tarvitajale, lähedastele ja ümbritsevale ühiskonnale.

foto
Teatriõhtu Põletav armastus (Eesti/Rootsi/Soome 1997) (1)

Eesti-Soome abielupaari Oskar ja Aino Kallase dramaatiline lugu, alates nende abiellumisest 1900. aastal kuni Oskari surmani 1946. Stsenarist ja režissöör Kirsti Petäjänniemi. Osades Juhan Ulfsak, Mikk Mikiver jt.

foto
Teatriõhtu Meistriklass (ETV 1990)

Noorsooteatri etendus. Tegevus toimub 1948. aasta jaanuaris Moskva Kremlis. Inglise keelest tõlkis Mihkel Mutt, lavastas Rudolf Allabert, kunstnik Jaak Vaus. Osades Jüri Aarma, Tõnu Kark, Eero Spriit ja Enn Kraam. Režissöör Norma Jõekalda.

foto
Teatriõhtu Ema oli õunapuu

Urmas Lennuki näitemängutriloogia kolmas osa. Lugu kahest vennast, kes pole seitse aastat kohtunud, ja nende kodukülast, mis tasapisi inimestest tühjaks voolab. Veel on seal Tepo, kes armastab seda küla. Kes armastab nii tugevalt, et võiks selle nimel surra. Ja onu Sass, kes ootab lakkamatult, et tütar talle helistaks. Ja Hellen, kes tuleb oma minevikku otsima, sest oma tulevik on tal juba olemas. Kõiki neid tegelasi seob aga endalegi ootamatult üks naine – ema, kes otsustas, et tema elab teisiti, paremini. Kõik nad saavad midagi, aga kas just seda, mida soovivad...

foto
Teatriõhtu Kõrboja peremees (ETV 1980)

Draamateatri etendus kahes vaatuses. Anton Hansen-Tammsaare romaani dramatiseeris ja lavastas Raivo Trass, kunstnik Helle Janson, muusikaline kujundaja Viive Ernesaks. Osades Hans Kaldoja, Helle Pihlak, Kersti Kreismann, Aksel Orav, Velda Otsus, Konstantin Kald, Õie Maasik jpt.

foto
Teatriõhtu Hapu vein ja sinihape (ETV 1990)

Ameerika kirjaniku J. Kesselringi komöödia Vanalinnastuudio esituses. Tegevus leiab aset II Maailmasõja päevil. Lavastaja Vello Janson, kunstnik Aime Unt, muusikaline kujundaja Margus Kappel. Osades Salme Reek, Eili Sild, Egon Nuter, Raivo Rüütel, Villem Indrikson, Oskar Liigand, Merle Talvik jt.

foto
Teatriõhtu Päikese lapsed (ETV 1979)

M. Gorki näidend Venemaa revolutsioonieelse intelligentsi üksindusest. Näidendi keskmes on perekond, kus areneb inimliku eraldatuse draama. Tallinna Draamateatri etendus, lavastaja Merle Karusoo, kunstnik Helle Janson. Osades Aksel Orav, Kersti Kreismann, Helle-Reet Helenurm, Hans Kaldoja, Ita Ever, Raivo Trass jpt.

foto
Teatriõhtu Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola (ETV 1980)

Näidendi lähtealuseks võib pidada anekdootlikku lugu Saaremaa mehest, kes puuduliku kirjaoskuse tõttu ajalehes avaldatud soolahindadest valesti aru sai ja hulga otri tangudeks laskis teha. Loodetud suure kasu asemel jäi ta aga naerualuseks. Pärnu Draamateatri etenduse lavastas Vello Rummo. Mängivad Arvi Hallik, Villem Indrikson, Lembit Mägedi, Mati Murumaa, Maimu Pajusaar, Ly Rebbas, Mihkel Smeljanski ja Jüri Vlassov.

foto
Teatriõhtu Hamlet (ETV 2014)

Shakespeare'i kuulsa draama tegevus toimub seekord tänapäeval, ühe võimupartei tagatubades, lavastaja Roman Baskini interpretatsioonis. Mängivad Üllar Saaremäe, Indrek Saar, Peeter Tammearu, Epp Eespäev, Liina Olmaru, Tõnis Mägi, Kärt Johanson, Velvo Väli, Tarvo Sõmer, Robert Annus, Eduard Salmistu jt. Kunstnik on Ervin Õunapuu. Salvestatud Rakvere linnuse kapiitlisaalis.

foto
Teatriõhtu Suur õgimine (3)

"Suur õgimine" on siis, kui neli inimest on kokku tulnud, et teha üks ja viimane fataalne tegu. Kuid fataalsus pole kunagi kurb, vaid alati õhuline nagu bubert, kerge nagu salatileht ja puhas nagu munavalge. Kuidagi tuleb täita tühik, mis on meisse jäetud kosmose, jumala ja vanemate poolt, ning kui selleks on armastus, siis armastus käib ju kõhu kaudu. Lavastaja Lauri Lagle, osades Marika Vaarik, Eva Koldits ning külalisena Margus Prangel ja Priit Võigemast (Tallinna Linnateater). Esietendus 16. mail 2012 Teatris NO99.

foto
Teatriõhtu Kontakt (ETV 2013)

Martin Alguse mitmete autasudega pärjatud südamlik ja humoorikas lugu inimlikust soovist olla ühenduses nii iseenda kui ka maailmaga. Juhuslikud kohtumised ja kokkupõrked sunnivad tegelasi oma "kookonist" välja astuma ning eluga edasi minema. Lavastaja Ingomar Vihmar, kunstnik Illimar Vihmar. Osades Kleer Maibaum-Vihmar, Kristo Viiding, Ain Lutsepp, Jaan Rekkor, Märt Avandi, Marta Laan, Maria Avdjushko ja Martin Algus. Salvestatud 2013. aastal Eesti Draamateatris.

foto
Teatriõhtu Ird, K (ETV 2014) (1)

Teatriloolise triloogia "Armastus, teater, hullus ja surm" 2. osa. Tragöödia mehest, kes ei kahtle ega kõhkle kunagi, tema suurim mure on see, et ta ei jõua kõike ise ära teha. Lavastus on täiesti mittenostalgiline sissevaade kommunistlikku lähiminevikku. Huumorimeeleta ekskommunistidele mittesoovitatav! Autor-lavastaja Ivar Põllu, kunstnik Kristiina Põllu, valguskunstnik Taavi Toom. Mängivad Nero Urke, Katrin Pärn, Maarja Jakobson, Evald Aavik, Robert Annus ja Juss Haasma.

foto
Teatriõhtu Päikesepoisid (ETV 1986)

Neil Simon on USA üks populaarsemaid näitekirjanikke, kelle komöödiaid mängitakse suure eduga paljudes maades. Näidendi lähtepunkt on lihtne: mitukümmend aastat koos töötanud kahe omaaegse hiilgava koomiku teed läksid aastaid tagasi vihaselt lahku. Ja nüüd ei taha vanamehed teineteisest midagi kuulda ega näha. Sama kirglikult kui nooruses edukat koostööd tehti, ollakse nüüd sõjajalal.

foto
Teatriõhtu Lesed (ETV 1986)

Ühel õhtul, neli nädalat pärast kuulsa näitleja Kornel Kassai matuseid kohtuvad tema ema, esimene naine, teine naine ja armuke. Lein, mälestused ja selgeksrääkimised. Akos Kertészi näidendi lavastas TRA Draamateatris Ago-Endrik Kerge, kunstnik Tuuliki Tolli, muusikaline kujundaja Viive Ernesaks, tõlkija Edvin Hiedel. Mängivad Anne Paluver, Helle-Reet Helenurm, Ita Ever, Meeli Sööt.

foto
Teatriõhtu Hecuba pärast (12)

Tallinna Linnateatri lavastus on tragifarss, mis sündis näitlejate meeleheitlikest eneseotsingutest. Lavastuse peategelane on noor rööprähklejast meesnäitleja, kellel on õhtul „Hamleti“ esietendus, enne seda aga tuleb lahendada tuhat väikest olmeprobleemi. Lavastaja Priit Võigemast, osades Argo Aadli, Alo Kõrve, Indrek Ojari, Mart Toome, Veiko Tubin ja Priit Võigemast. Lavastus esietendus märtsis 2009 Linnateatri Taevalaval.

foto
Teatriõhtu Mängumõrv (ETV 1978)

Autor Tauno Yliruusi on esmajoones näitekirjanik, kuid avaldanud ka romaane ja jutustusi. Ühe kõige enam levinud soome näidendi lavastas Gunnar Kilgas. Osades Jüri Krjukov, Urmas Kibuspuu, Jüri Karindi, Ivo Eensalu, Silvia Laidla ja Heino Mandri. Kunstnik Liina Pihlak, toimetaja Veronika Kruus.

foto
Teatriõhtu Vend (ETV 2014) (1)

Rakvere Teatri spagetivestern Rein Raua samanimelise romaani põhjal lõhub žanripiire ja balansseerib karmi muinasjutu või romantilise põneviku piirimail. Lavastaja Rein Raud, kunstnik Dainius Liškevicius (Leedu), kostüümikunstnik Rosita Raud. Osades Üllar Saaremäe, Tiina Mälberg, Ülle Lichtfeldt, Silja Miks, Natali Lohk, Alo Kurvits (külalisena), Toomas Suuman, Mihkel Kabel, Margus Grosnõi, Eduard Salmistu. Salvestatud Rakvere Teatri suures saalis 2014.

foto
Teatriõhtu Mäng tulega (ETV 1975)

August Strindbergi lühinäidend, milles ta paljastab kodanliku võltsmoraali mõju inimestevahelistele suhetele. Jõudeinimeste mentaliteedi naeruvääristamiseks pakub autor huvitavaid ja üllatavaid situatsioone. Lavastaja Gunnar Kilgas. Osades Einari Koppel, Ita Ever, Raivo Trass, Elle Kull, Hans Kaldoja ja Maria Klenskaja.

foto
Teatriõhtu Titanicu orkester (ETV 2014)

Vanas raudteejaamas ootavad elust kõrvale jäänud inimesed rongi, mis peatuks ja nad kaasa viiks. Bulgaaria kirjaniku Hristo Boytchevi humoorikas draama ühenduselt R.A.A.A.M. Lavastaja Madis Kalmet, kunstnik Toomas Hõrak, helilooja Urmas Lattikas. Mängivad Elina Reinold, Argo Aadli, Margus Prangel, Guido Kangur ja Raimo Pass. Salvestatud Tapa Raudteejaamas 2014. aastal.

foto
Teatriõhtu Aabitsa kukk (ETV 2015)

Lugu mehest, kellel on olemas aabits ja onu Paul. See on lugu väiksest, lihtsast inimesest ja uinuvast mõistusest. Autor ja lavastaja Andrus Kivirähk, kunstnik Liisi Eelmaa. Mängib Tõnu Oja. Režissöör Kadi Katarina Priske.

foto
Teatriõhtu Preili Julie

August Strindbergi kiredraama algab jaaniööl, kus mõisapreili Julie alustab ohtlikku võrgutusmängu oma isa toapoisi Johniga. Metsik, kirglik ja keelatud armastus viib meeleheitlike tegude ning traagiliste tagajärgedeni. Lavastaja Roman Baskin, kunstnik Ann Lumiste, tõlkija Ülev Aaloe. Peaosades Kersti Heinloo, Andres Mähar ja Kati Ong. Lavastus salvestati suvel 2016 Kõue mõisas.

foto
Teatriõhtu Ei mingit kahtlust (ETV 1983) (3)

Mihhail Žvanetski estraadinäidend Priit Aimla instseneeringus Vanalinnastuudio esituses. Lavastaja Eino Baskin, kunstnik Tõnu Virve, muusikaline kujundaja Peeter Volkonski, liikumisjuht Meeli Viikholm. Osades Eino Baskin, Peeter Volkonski, Ines Aru, Egon Nuter jt. Telerežissöör Aime Kala, operaatorid Ants Uus ja Peeter Tungal, toimetaja Hanneli Reili.

foto
Teatriõhtu Avameelsete kõneluste õhtu (ETV 1976) (1)

Tegelaste omavaheliste suhete arenemine, konflikt ja selle lahendus on seotud teadusliku eksperimendiga. Autor Oleg Sossin, tõlkija Terje Põder, lavastaja Gunnar Kilgas. Osades Mikk Mikiver, Hilja Varem, Aksel Orav, Karl Kalkun, Elle Kull, Silvia Laidla ja Mati Klooren.

foto
Teatriõhtu Nisa (ETV 2014)

NISA on koriluse ja küttimisega tegeleva kalahari bušmani naise lugu. Nimiosalise Katariina Undi esituses ärkab ellu kindlameelne naine, kelle elu täidavad traditsioonidest lähtuvad abielud erinevate meestega, laste sünnid ja kaotused, igapäevased rõõmud ning pisarad. Näidend on kirjutatud Marjorie Shostaki samanimelise jutustuse ainetel. Lavastaja on Aare Toikka, helikujundaja ja esitaja Tanel Ruben, valguskujundaja Triin Hook ja koreograaf Marge Ehrenbusch. Esietendus VAT Teatris aprillis 2011, salvestatud VAT Teatris mais 2014.

foto
Teatriõhtu sugu: N (3)

See on lavastus, mis räägib naiseks olemise ilust ja valust. Läbi huumori ja isiklike kogemuste. See on kõigile neile, kes arvavad, et feministid on kurjad ja karvased. Ja nii meestele kui naistele, kes on ise feministid, seda võib-olla veel endale teadvustamata. Teksti autorid ja osatäitjad Mari-Liis Lill, Hilje Murel, Ursula Ratasepp, Evelin Võigemast. Dramaturg ja kaasautor Maria Lee Liivak. Lavastuslikuks tervikuks seadnud Priit Võigemast ja Henrik Kalmet. Lavastus salvestati Vaba Lava teatrisaalis 2016.

foto
Teatriõhtu Legend hundimõrsjast (ETV 1979) (1)

Aino Kallase jutustuse "Hundimõrsja" põhjal valminud telelavastus viib meid Rootsi aja külaühiskonda, kus põimuvad omavahel tunded ja ebausk. Lavastus valmis kirjaniku 100. sünniaastapäeva tähistamiseks. Osades Elle Kull, Kalju Komissarov, Jaan Kilp, Kaarel Toom, Endel Simmermann jt. Režissöör Ilmar Tammur, toimetaja Veronika Kruus. Stsenaariumi kirjutas Immanuel Pau. 

foto
Teatriõhtu Hamlet (ETV 1987)

Lavakunstikateedri XIII lend mängib "Hamletit". Lavastaja Kalju Komissarov, kunstnik Jaak Vaus. Etenduses osalevad Andres Dvinjaninov, Dajan Ahmet, Epp Eespäev, Merle Jääger, Piret Kalda, Allan Noormets, Elmo Nüganen jpt.

foto
Teatriõhtu Aed (ETV 1990)

Draama kahes vaatuses Pärnu Teatri Endla esituses. Tegevus toimub 24. mail 1954. aastal, kui algas Ungari Töörahvapartei III kongress, mis toimus parteisiseste vastuolude seisukohalt kriitilisel ajal. Õhkkond on pingeline... György Spiro näidendi tõlkis ungari keelest Edvin Hiedel, lavastas Ingo Normet, kunstnik Vello Tamm. Mängivad Andres Ild, Tiia Kriisa, Juta Tints, Laine Mägi, Aare Laanemets jt.

foto
Teatriõhtu Anderson (ETV 1980)

Jüri Tuuliku telenäidend (ETV tellimusel) Rakvere Teatri näitlejate esituses. Lavastaja Teet Hanschmidt, kunstnik Riina Babitševa. Mängivad Raivo Trass, Peeter Jakobi, Rein Olmaru, Arvi Mägi, Väino Laes, Laura Baumverk ja Piret Sikkel.

foto
Teatriõhtu Rita koolitus (ETV 1988)

Inglise kirjaniku Willy Russelli näidend Tallinna Draamateatri esituses kahes vaatuses. Lavastaja Raivo Trass, kunstnik Riina Vanhanen, muusikaline kujundaja Viive Ernesaks. Mängivad Kersti Kreismann ja Tõnu Aav.

foto
Teatriõhtu Vihmapiisad (ETV 1976)

Paul Kuusbergi omal ajal suurt tähelepanu leidnud romaani järgi tegid telelavastuse Juhan Saar ja Tõnis Kask. Osades Aksel Orav, Heino Mandri, Einari Koppel, Gunnar Kilgas, Mati Kloooren, Lisl Lindau, Helle-Reet Helenurm, Karl Kalkun jt.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.