Jaht (Jagten, Taani 2012)

Draama. 40-aastane Lucas on lahutatud ja töötab lasteaiakasvatajana. Lapsed armastavad teda, eriti on mehest sisse võetud pisike Klara, kes on Lucase parima sõbra tütar. Klara tunneb end veidi üksikuna ja kipub mõtetes uitama. Tüdruku solvumisest, pahurast valest ja sümpaatia määratlemisest saab alguse Lucasele peetav nõiajaht. Kogukond hakkab kahtlustama, et mees on pedofiil, kahtlustusest kasvab puht emotsionaalsetel põhjustel veendumus. Ühised ja jagatud oletused määravad aga kogukonna sisereeglid, tõe ning õiguse määra.

"Jaht" on psühholoogiliselt täpne ja vahe, siin võib rääkida nii kuulujutu anatoomiast, kahtluste ning hirmu poolt kujundatud reaalsusest, irratsionaalsest vajadusest süüdlase järele, (elu)reaalsusest, mis sünnib jagatud hinnangulisusest. Vinterberg on oma töös ka üksjagu lakooniline ja juhtmõte on peidus juba pealkirjas. Meil on vaja pidada (teineteisele) jahti. On selline vajadus. Mõnel on see lausa väljakannatamatult suur. "Jahi" kogukonna (põlvkondliku) eneseteadvuse juurde kuulub põdrajaht. Kui looma tapetakse, ei mõelda süüst, kui inimest jahitakse, siis eeldatava süü alusel. Ühes olulises stseenis tuleb aga juttu jahitava pilgust ja põdrajaht loob selles filmis allusiooni inimjahile.

"Jaht" on üksmeelselt arvatud üheks 2012. aasta tugevamaks Euroopa filmiks, mille kinnituseks on ka Euroopa Filmiakadeemia preemia parima stsenaariumi eest. Cannes'i filmifestivalil võitis "Jaht" kolm auhinda, nendest olulisim oli parima meesnäitleja preemia, mille pälvis Mads Mikkelsen, üks tänase Taani tuntumaid näitlejaid. Režissöör Thomas Vinterberg on koos Lars von Trieriga üks liikumise "Dogma 95" rajajaid. Vinterbergi esimene ja seni viimane Dogma reeglite järgi tehtud film "Perekonnapidu" tõi talle kohe suure kuulsuse, sealt edasi kippusid linatööd vajuma mõõnavoogu. Hiljem ja eriti just oma viimaste töödega on aga Vinterberg end taas leidnud, jõuliselt ning vahedalt.

R: Thomas Vinterberg. O: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp.


Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud